fot. PAP

Ogólnopolska pielgrzymka rolników u Matki Bożej Częstochowskiej

Do Matki Bożej na Jasną Górę zmierzają dziś pątnicy by uczestniczyć w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rolników i Jasnogórskich Dożynkach.

Uroczystości rozpoczną się dzisiaj o 19.00 Mszą św. w Bazylice Jasnogórskiej i Apelem w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00. Eucharystii przewodniczył będzie i homilię wygłosi ks. bp Wiesław Śmigiel, rozważania apelu Jasnogórskiego poprowadzi ks. abp Stanisław Nowak. Następnie na Wałach Jasnogórskich rozpocznie się Droga Krzyżowa. Po niej pielgrzymi uczestniczyć będą w całonocnym czuwaniu modlitewnym.

Kolejnego dnia w niedzielę o godz. 11.00 przy ołtarzu pod szczytem jasnogórskim sprawowana będzie uroczysta Msza św. dożynkowa z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Przewodniczył jej będzie ks. bp Marian Rojek, a homilię wygłosi ks. bp Józef Zawitkowski.

Przewodniczący NSZZ „Solidarność” RI, senator Jerzy Chróścikowski, który będzie uczestniczył  w uroczystościach mówi, że pielgrzymowanie rolników jest już bogatą polską tradycją.

– Przyjeżdżamy do Częstochowy już od pierwszych dożynek od 82 roku jeszcze w stanie wojennym. Pamiętamy, że Solidarność rolników była to pierwsza organizacja, która w stanie wojennym mogła się tu zebrać i zainicjowała, żeby te dożynki tutaj były i trwały do dzisiaj. My jesteśmy kolejny rok i pamiętamy, że rolnicy zawsze współpracują z Panem Bogiem – powiedział senator Jerzy Chróścikowski

Jest to czas dziękczynienia za otrzymane łaski. Przybywamy do Matki Bożej by powierzyć jej też swoje troski – dodaje senator.

– Dziękujemy Panu Bogu za plony i tu u Matki Bożej Częstochowskiej chcemy podziękować, chcemy nabrać sił do pracy na następny rok, następne lata i następne działania, które czynimy. Żeby wspólnie przy pomocy Bożej, wsparcia Matki Bożej osiągać te wszystkie cele, a celem wspólnym jest produkcja rolnicza, przetwarzanie tego, co się da i dzielenie tym wszystkim dobrem ze swoimi braćmi i siostrami. Oczekujemy tylko sprawiedliwości, godziwej zapłaty i tu też chcemy zdradzić nasze bóle i troski. Jest to doroczne święto nasze i chcemy być tu zawsze – mówił senator Jerzy Chróścikowski

 

PROGRAM:

Sobota, 31 sierpnia 2013 r.

godz. – 19.00 – Msza Święta w Bazylice, przewodniczy i głosi homilię ks. bp Wiesław Śmigiel

godz. 21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej, przewodniczy ks. abp Stanisław Nowak

godz. 21.45 – Rozważanie Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, prowadzi ks. prał. Zbigniew Wysiecki

godz. 3.00 – czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej

Niedziela, 1 września 2013 r.

godz. 24.00 – Msza Święta w Kaplicy Matki Bożej

godz. 1.15 – czuwanie modlitewne w Kaplicy Matki Bożej (do 4.00)

godz. 5.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP

godz.08.00 wspólne modlitwy na Placu przed Szczytem z udziałem zespołów śpiewaczych

godz. 11.00 – uroczysta Msza Święta z błogosławieństwem wieńców żniwnych, przewodniczy ks. bp Marian Rojek, homilię wygłosi ks. bp Józef Zawitkowski

RIRM/jasnagora.com

drukuj