Duchowo zjednoczeni z Jasną Górą

Apel ks. abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity łódzkiego, dotyczący zbezczeszczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, który zostanie odczytany 16 grudnia br., podczas wszystkich Mszy św.:

W drugą niedzielę Adwentu, 9 grudnia br., nazajutrz po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, doszło do zbezczeszczenia Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w sanktuarium na Jasnej Górze. Próbę zranienia Oblicza Matki Bożej i Jej Syna nie można traktować wyłącznie w kategoriach niekontrolowanej agresji czy aktu niewiary, ponieważ Ikona Czarnej Madonny jest świętym symbolem naszej wiary i narodowej tożsamości Polaków. Miłość do Chrystusa i Jego Matki nakazuje nam przebaczać, ale nie możemy zapomnieć, że ten akt jest wyjątkowy i niespotykany w historii tego świętego miejsca. Został on bowiem zrealizowany w czasach, które zdają się nie tylko zapominać o świętości i obecności Boga, ale przekraczają wszelkie granice Prawa Bożego i odniesień do Boga, posługując się językiem nienawiści.

Ojciec Święty Benedykt XVI w dniu 12 września tego roku nauczał, że „często w obliczu zła mamy poczucie, iż nic nie jesteśmy w stanie zrobić, ale to właśnie nasza modlitwa jest pierwszą i najskuteczniejszą odpowiedzią, jaką możemy dać i która umacnia nasz codzienny wysiłek, by chronić dobro”.

Pragniemy duchowo zjednoczyć się z Jasną Górą na modlitwie przebłagalnej wołającej o miłosierdzie nad grzesznikami zwłaszcza nad tymi, którzy próbują rozbić jedność Polaków w kraju i poza jego granicami. Dlatego w dzisiejszą niedzielę we wszystkich świątyniach archidiecezji łódzkiej, na zakończenie każdej Mszy Świętej, w tej intencji odmówiona zostanie Litania do Matki Bożej i modlitwa Papieża Leona XIII do świętego Michała Archanioła. Niech to będzie naszym wspólnym wołaniem: „Matko, ulituj się nad nami i bądź z nami w każdy czas!”.
Równocześnie ponawiam mój gorący apel zawarty w Liście czytanym w kościołach w pierwszą niedzielę Adwentu o modlitwę różańcową w intencji Kościoła i naszej Ojczyzny.

Źródło: Archidiecezja Łódzka

drukuj