fot. jasnagora.com

Ukazała się unikatowa publikacja z jasnogórskich archiwów

Unikatową publikację zawierającą zapis nutowy osiemnastowiecznej kompozycji chorwackiego paulina zaprezentowano w czwartek na Jasnej Górze – podało biuro prasowe Jasnej Góry. Ukazała się ona w ramach cyklu „Musica Claromontana-Jasnogórska Muzyka”.

Prezentacja nowej publikacji nutowej „Missa in C” chorwackiego paulina, ojca Amando Ivanschiza (1727-1758) odbyła się w czwartek w Arsenale – miejscu, gdzie w ramach wystawy „W służbie sacrum. Z kultury muzycznej Jasnej Góry i Poznania w XVIII wieku” eksponowane są zabytkowe instrumenty kapeli: jasnogórskiej i kościoła pw. Marii Magdaleny z Poznania.

Jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, twórczość muzyczna tego kompozytora znajduje się w archiwach kilkunastu krajów Europy i „jest na nowo odkrywana”.

Publikacja ukazała się w ramach cyklu „Musica Claromontana-Jasnogórska Muzyka”, została wydana przez wydawnictwo Musica Jagiellonia. Cykl ten w formie publikacji bądź płyt prezentuje kompozycje, które zachowały się w archiwum jasnogórskim.

W archiwum na Jasnej Górze zachowało się ponad 3 tys. rękopiśmiennych źródeł muzycznych, wśród których są dzieła ponad 120 polskich twórców – w tym 40 kompozytorów jasnogórskich. Klasztor ojców paulinów udostępnia je od 2003 roku. Płyty zyskały uznanie na rynku wydawniczym, albumy o nr. 13 i 14 otrzymały także Fryderyki (za 2006 i 2008 rok) w kategorii Album Roku – Muzyka Dawna i Barokowa.

W ubiegłym roku ukazała się m.in. płyta z dziełami kompozytora Jana Engela, który zmarł w 1788 roku (data urodzin nie jest znana). Utwory „Stabat Mater d-moll” oraz „Litaniae De Sancto Joanne Nepomuceno” wykonała Polska Orkiestra XVIII wieku oraz zespół wokalny Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Paula Esswooda. Płytę dedykowano ofiarom katastrofy smoleńskiej.

PAP/RIRM

drukuj