fot. twitter.com

Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś rekolekcje Episkopatu Polski

„Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” – to temat rozpoczynających się dziś na Jasnej Górze rekolekcji Episkopatu Polski. Doroczne spotkanie rekolekcyjne księża biskupi będą przeżywali od dzisiejszego wieczora, po zakończeniu 385. Zebrania Plenarnego KEP.

Rekolekcje poprowadzi o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego i prof. teologii moralnej na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie. Łącznie wygłosi on 8 konferencji na temat Eucharystii.

Sekretarz KEP ks. bp Artur Miziński mówi, że rekolekcje księży biskupów to kontynuacja zwyczaju wprowadzonego przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– To pragnieniem Prymasa Tysiąclecia było, by biskupi odprawiali rekolekcje właśnie tu, gdzie bije duchowe serce Polski – u naszej Matki na Jasnej Górze. Rekolekcje księży biskupów są więc spotkaniem z Jezusem, do którego prowadzi Jego Matka. Codzienne obowiązki księży biskupów to w dużej mierze mówienie i głoszenie Bożego Słowa. Każdy człowiek, aby się rozwijać duchowo i dążyć do świętości, potrzebuje czasu przeznaczonego na słuchanie. Rekolekcje są takim czasem skupienia, wyciszenia i otwierania serca na to, co Jezus ma nam do przekazania – podkreśla ks. bp Artur Miziński.

W programie rekolekcji obok konferencji są: codzienna Msza św., wspólna modlitwa brewiarzowa, Adoracja Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Środa będzie dla księży biskupów dniem sakramentu pokuty i pojednania.

Również co roku księża biskupi podczas rekolekcji oglądają film. Tym razem będzie to projekcja obrazu ,,Nieplanowane”. Rekolekcje Episkopatu Polski potrwają na Jasnej Górze do czwartku.

RIRM

drukuj