fot. https://twitter.com/JasnaGoraNews

Bieżący rok upłynie na Jasnej Górze pod znakiem Apelu Jasnogórskiego

Rok 2023 będzie upływał na Jasnej Górze pod znakiem Apelu Jasnogórskiego – najbardziej znanego i charakterystycznego dla Jasnej Góry nabożeństwa. W grudniu minie 70. rocznica wieczornej modlitwy, która powstała jako prośba o uwolnienie więzionego przez władze ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Apel Jasnogórski gromadzi rzesze Polaków z kraju i zagranicy, również dzięki transmisjom – przypomniało Biuro Prasowe Jasnej Góry. W związku z 70. rocznicą rozpoczęcia na Jasnej Górze tej wieczornej modlitwy przez najbliższe miesiące znaczenie Apelu przybliżać będą m.in. spotkania i konferencje.

Idea Apelu Jasnogórskiego zrodziła się 8 grudnia 1953 r. w Kaplicy Matki Bożej – zaczęła się od małej grupy – paulinów i członków Instytutu Prymasa Wyszyńskiego proszących Maryję o uwolnienie uwięzionego przez komunistów ks. kard. Stefana Wyszyńskiego i modlących się za Ojczyznę.

– Ta z początku nieśmiała modlitwa zmieniła nawet funkcjonowanie Jasnej Góry, która „zamykana” była po południu. Godzina 21.00 w porządku nabożeństw była czymś nowym – powiedział o. Mariusz Tabulski, paulin.

Modlitwę propagował później także sam prymas Stefan Wyszyński, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966 przygotowującej do Milenium chrztu Polski. Apelem Jasnogórskim modlił się Jan Paweł II, także zanim jeszcze został papieżem.

– Śpiewał go wraz z wiernymi podczas pielgrzymek do Ojczyzny, m.in. w 1991 roku, podczas Światowych Dni Młodzieży. Papież przybliżał w trakcie Apelu treści dotyczące wiary, historii zbawienia i Kościoła. Mówił: „Stale powtarzam tę modlitwę, zanosząc przed oblicze Czarnej Madonny wszystkie sprawy Polski, świata i Kościoła na całym okręgu ziemi. Nie przestaję też zachęcać do nieustannego powracania do tej miłości, jaka w niej jest zawarta. To jest źródło ufności na każdy czas” – wskazali przedstawiciele częstochowskiego sanktuarium.

Jak zauważył ks. abp Tomasz Grysa, który kilka tygodni podczas Apelu Jasnogórskiego Matce Bożej zawierzył swoją nową misję nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze i delegata apostolskiego na Komorach, jest to charakterystyczna dla Polaków modlitwa.

– Nie znam innych narodów, które o godzinie 21.00 łączą się, aby w modlitwie być razem – powiedział ks. arcybiskup Tomasz Grysa, który dodał, że nosi w sobie to dziedzictwo i stara się być mu wierny.

Podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego polecane są sprawy Polaków zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i społecznym.

– Obecność przy sercu Jezusa i Maryi, pamięć o swojej tożsamości dziecka Bożego i świadectwo – to są trzy zadania człowieka wierzącego wpisane w Apel Jasnogórski – zwrócił uwagę metropolita częstochowski, ks. abp Wacław Depo, który prawie codziennie uczestniczy w tej modlitwie, a zgromadzonym wiernym udziela końcowego błogosławieństwa.

Apel Jasnogórski miał różne melodie i był śpiewany w różnych wersjach. Autorem najbardziej znanej i rozpowszechnionej melodii jest salezjanin ks. Stanisław Ormiński, który skomponował ją w 1956 roku. W Kaplicy Matki Bożej znajduje się poświęcona mu pamiątkowa tablica.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl