fot. Paweł Pasionek

ŚDM: Częstochowa w gotowości na przyjazd Papieża

Organizacja wizyty papieża Franciszka w Częstochowie jest już „dopięta”, teraz czas na jej realizację – tak stan przygotowań do tego wydarzenia ocenił samorząd. Ojciec Święty odwiedzi Jasną Górę 28 lipca. Tego dnia do miasta ma przyjechać kilkaset tys. wiernych.

Głównym punktem pielgrzymki Papieża będzie uroczysta Msza św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wezmą w niej udział m.in. najwyższe władze państwowe, setki duchownych i kilkaset tys. wiernych.

„Przygotowania do wizyty Papieża w Częstochowie są ciągle w trakcie, co widać m.in. na niektórych odcinkach dróg, ale zdecydowana większość uzgodnień dotyczących tego, co, jak, kiedy i przez kogo jest do zrobienia w dniach bezpośrednio poprzedzających spotkanie z papieżem Franciszkiem – już za nami” – ocenił dla PAP postęp przygotowań rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj.

Najintensywniejsza praca będzie czekać służby miejskie w przeddzień i dzień wizyty Papieża, kiedy będą przygotowywać lub rozstawiać elementy związane z zabezpieczeniem komunalnym, medycznym, informacyjnym i transportowym.

Bezpieczeństwo uczestników to także kwestie medyczne. W miejscach, gdzie spodziewane są największe rzesze pielgrzymów (jasnogórskie błonia, parki, Al. NMP i pl. Biegańskiego) ustawione zostaną namioty medyczne, gdzie w razie potrzeby wierni otrzymają doraźną pomoc. Nad bezpieczeństwem medycznym czuwać też będą osoby z ponad 45 patroli medycznych; na miejscu dyżurować będą także zespoły wyjazdowe: 24 karetki o standardzie „P” (podstawowy) oraz 3 o standardzie „S” (specjalistyczny). W szpitalach w Częstochowie oraz okolicy przygotowane będą także dodatkowe łóżka.

Miasto przygotuje też przenośne toalety – 250 w strefie dla pielgrzymów i 30 w wyznaczonych strefach parkingowych. Ponadto na trasach dojścia wiernych na Jasną Górę i wokół niej ustawione będą punkty czerpania wody pitnej. Postawione też zostaną punkty informacyjne, gdzie odpowiedzi na podstawowe kwestie będzie można uzyskać w kilku językach. W budynku IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza znajdzie się punkt zbiórki osób zaginionych.

Ponadto w Częstochowie 27 i 28 lipca obowiązywać będzie plan zmiany organizacji ruchu drogowego. Najważniejszą zmianą będzie zamknięcie terenu wokół Jasnej Góry dla wszelkiego ruchu kołowego na niemal dwa dni. Pozostałe drogi m.in. wszystkie drogi krajowe będą jednak przejezdne.

Z kolei dla pielgrzymów, którzy przyjadą na uroczystości, przygotowanych zostanie 11 stref parkingowych. Zostaną one wydzielone m.in. na parkingach centrów handlowych oraz na kilkunastu ulicach, na których w tym czasie zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

M.in. z myślą o wizycie Franciszka na Jasnej Górze, na częstochowskich stacjach kolejowych podjęto się inwestycji za prawie 12 mln zł. Wyremontowane i unowocześnione perony na stacji Częstochowa Osobowa oraz nowe, podziemne i zwiększające bezpieczeństwo przejście podziemne na stacji Częstochowa Stradom, ułatwią podróż mieszkańcom oraz pielgrzymom.

Papież Franciszek, który do Polski przybędzie w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży (ŚDM) w Krakowie, na Jasną Górę przyleci 28 lipca ok. godz. 9.15. Najpierw samochodem przejedzie między wiernymi, zgromadzonymi na jasnogórskich błoniach. Następnie uda się na modlitwę do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, a o godz. 10.30 na błoniach odprawi mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

PAP/RIRM

drukuj