Ustalenia biskupów ws. Światowych Dni Młodzieży

Najprawdopodobniej poza stolicą małopolski w 2016 r. Ojciec św. odwiedzi także Poznań, Gniezno, Częstochowę i Warszawę. Wstępne ustalenia zapadły podczas zgromadzenia księży biskupów diecezjalnych na Jasnej Górze.

Kraków w 2016 roku będzie gospodarzem Światowych Dni Młodzieży o tym poinformował na zakończanie spotkania młodych z całego Świata w Rio de Janeiro Ojciec święty Franciszek.

Księża biskupi mają zaproponować, aby spotkanie młodzieży z całego świata w Krakowie odbyło się w drugiej połowie lipca.

Ks. kard. Stanisław Dziwisz ma stanąć na czele ogólnopolskiego zespołu ds.  wizyty Ojca Świętego w 2016 roku. Komitetem natomiast będzie kierował ks. bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski.

Ks. bp Wojciech Polak sekretarz generalny KEP powiedział, że w 2016r. roku przypada jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, w związku z tym zaproponowana zostanie Ojcu św. wizyta w Poznaniu i Gnieźnie.

W tym samym czasie przypada także 25. rocznica pierwszych Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie, dlatego również episkopat będzie chciał, aby Papież przybył na Jasną Górę. Wśród propozycji znajdzie się również Warszawa jako stolica kraju.

Ks. dr Józef Kloch – rzecznik Episkopatu podkreśla, że jest to tak poważne przedsięwzięcie, że dotyczy całego Kościoła w Polsce, choć same dni będą obywać się w Krakowie. Ks. dr spodziewa się bardzo dużej liczby młodych osób.

– Jeśli przyjechałoby 1,5 miliona młodzieży to tak jakby dwa Krakowy przyjechałoby jeszcze do Krakowa. Tych ludzi przyjmiemy z otwartym, szczerym sercem. Przyjmą sąsiednie diecezje, które są wokół Krakowa. Ci ludzie będą u nas mniej więcej dwa tygodnie. To jest naprawdę duża grupa pielgrzymów i logistycznie jest to bardzo duże przedsięwzięcie. Zanim rozpoczną się ŚDM trwać będzie 3-letnie przygotowanie do tego faktu – mówił ks. dr Józef Kloch.

 

Wypowiedź ks. dr. Józefa Klocha:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj