ŚDM: tysiące uczestników przyjedzie do Archidiecezji Warmińskiej

Tysiąc uczestników z zagranicy, w większości z Niemiec, zadeklarowało do tej pory chęć przyjazdu do Archidiecezji Warmińskiej podczas przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży. Uczestnicy oprócz spotkań modlitewnych zwiedzą m.in. Olsztyn, Gietrzwałd i Frombork.

Odpowiedzialny za organizację ŚDM na Warmii ks. Jarosław Dobrzeniecki podkreśla, że Archidiecezja Warmińska może przyjąć w sumie 3-4 tys. uczestników.

Najliczniejszą grupą, jaka chce przyjechać na Warmię podczas Światowych Dni Młodzieży są uczestnicy z Niemiec. To 600 osób, pochodzą z niemieckich miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Olsztynem. Wśród gości zagranicznych są także Francuzi, Łotysze i Węgrzy – wymienił koordynator ŚDM Warmia ks. Jarosław Dobrzeniecki.

20 olsztyńskich parafii już zbiera zgłoszenia od rodzin, które chciałyby przyjąć uczestników ŚDM.

Na razie nie mam zbiorczych danych, ale np. w mojej parafii zgłosiło się 80 rodzin, które ugoszczą młodych ludzi. Rodziny zapewnią im wyżywienie i nocleg – dodał ks. Jarosław Dobrzeniecki.

Znany jest wstępny program pobytu uczestników ŚDM na Warmii. Uczestnicy zwiedzą olsztyński zamek – siedzibę kapituły warmińskiej. Administratorem dóbr kapituły warmińskiej, który mieszkał i pracował w olsztyńskim zamku był kanonik warmiński, astronom Mikołaj Kopernik. Przewidziana jest całodniowa pielgrzymka do oddalonego od Olsztyna o 18 kilometrów, warmińskiego Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie. Uczestnicy mają także pojechać do katedry we Fromborku, gdzie znajduje się grób ze szczątkami Mikołaja Kopernika, zwiedzą też sanktuarium w Świętej Lipce.

Jak dodał ks. Dobrzeniecki Archidiecezja Warmińska od środy 4 listopada gościć będzie symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikonę Matki Bożej. Krzyż został podarowany młodym przez papieża Jana Pawła II na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Odkupienia w 1984 roku. Na Krzyżu znajdują się słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II: „Nieście go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest zbawienie i odkupienie”.

Symbole ŚDM pielgrzymować będą po Warmii do 14 listopada. Krzyż i ikona obrazu Matki Bożej będą w parafiach rzymsko-katolickich w Olsztynie, Ostródzie, Szczytnie, Mrągowie, Reszlu, Kętrzynie, Bartoszycach, Braniewie, Lidzbarku Warmińskim i Dobrym Mieście oraz w parafiach grecko-katolickich w Olsztynie i Kętrzynie. Wierni będą mogli zobaczyć je także w szkołach, np. Ukraińskim Zespole Szkół w Bartoszycach oraz szpitalu dziecięcym w Olsztynie, a także w olsztyńskim areszcie śledczym.

PAP/RIRM

drukuj