fot. Szymon Cieślar

24 lipca odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie

W sanktuarium św. Jana Pawła II w stolicy Małopolski 24 lipca odbędą się obchody 5. rocznicy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Będziemy dziękować za dar wspólnoty Kościoła – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, ks. Mariusz Wilk.

W tym roku przypada piąta rocznica ŚDM w Krakowie.

„Mimo pandemii 24 lipca zaplanowano wielkie świętowanie, które będzie dziękczynieniem Bogu za dar spotkania z Ojcem Świętem oraz młodymi z całego świata. Mszy świętej o godz. 19.00 w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie będzie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz. Liturgię będą koncelebrowali: ks. bp Robert Chrząszcz z Krakowa; przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, bp Marek Solarczyk; ks. bp Grzegorz Suchodolski oraz bp Adam Bab” – powiedział ks. Mariusz Wilk.

Po liturgii zaplanowany jest koncert, podczas którego po raz pierwszy publicznie zostanie wykonana polska wersja hymnu ŚDM w Lizbonie, która przygotowywana jest od marca. Zaprezentuje go chór i orkiestra pod batutą Huberta Kowalskiego, które tworzą młodzi ludzi z ponad dwudziestu polskich diecezji – zapowiedział duchowny.

Dodał, że w czasie koncertu będzie okazja wrócić pamięcią do wcześniejszych ŚDM.

„Zostaną wykonane hymny ŚDM w Paryżu, Rzymie czy Częstochowie” – powiedział ks. Mariusz Wilk.

„Będziemy dziękować Bogu za dar wspólnoty Kościoła, który nie ogranicza się tylko do Polski, Europy czy naszego kręgu kulturowego, ale obejmuje ludzi na całej ziemi, którzy mają odmienną historię, doświadczenia, sposób przeżywania swojej codzienności, wspólnoty, na której czele stoi papież” – powiedział dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Wskazał, że „jednym z owoców doświadczenia w Krakowie był fakt, że Polacy stanowili największą grupę z Europy w czasie ŚDM w Panamie.

„Potrzeba nam także na nowo odczytać słowa papieża Franciszka o >>zejściu z kanapy<<, a więc wyjściu poza swój wygodny świata przyzwyczajeń i pójście tam, gdzie drugi człowieka potrzebuje naszego zaangażowania, do tych, którzy żyją obok nas, wśród których się uczmy, pracujemy, żyjemy” – wskazał ks. Mariusz Wilk.

Zaznaczył, że warto spojrzeć na zmiany związane z pandemią w kluczu pozytywnym jako „znak od Boga”, który jest szansą na wzrost.

„Przesunięcie o rok później ŚDM w Lizbonie jest okazją lepszego przygotowanie się do spotkania z Ojcem Świętym w Portugali. Kolejne lockdowny uświadamiają z kolei, że musimy bardziej koncentrować się na tym, co mamy dzisiaj, co jest w zasięgu naszych możliwości, co możemy uczynić, a nie na tym, co byśmy chcieli. Osobom odpowiedzialnym za duszpasterstwo ostatnie miesiące pokazały, że potrzeba szukania wciąż nowych form docierania z przekazem Ewangelii i większego skoncentrowania swoich działań na parafii, która jest podstawowym miejscem głoszenie Słowa Bożego” – powiedział ks. Mariusz Wilk.

„Pandemia uniemożliwiła globalne spotkania, takie jak: Lednica, wyjazdy do Taize, ogólnopolskie czy diecezjalne zjazdy młodzieży, ale można było spotkać się w małych grupach na terenie parafii” – dodał.

W ocenie dyrektora Krajowego Biura ŚDM obecna rzeczywistość jest zaproszeniem do pójścia w głąb tego, co stanowią ogólnoświatowe spotkania z papieżem.

„Nie może to być swego rodzaju event, wycieczka turystyczna, ale element drogi do Boga. Dla jednych może to być początek spotkania z Jezusem, dla innych finał pewnego etapu w pielgrzymce wiary” – wskazał duchowny.

Pytany o przygotowania do ŚDM w Lizbonie poinformował, że odbyło się oficjalne spotkanie polskiego Krajowego Biura ŚDM z portugalskim Komitetem Organizacyjny 37. ŚDM Lizbona 2023.

„Z rozmów wynika, że ŚDM w Lizbonie odbędą się. Mimo kolejnej fali koronawirusa Portugalia przygotowuje się do spotkania z Papieżem. Parafie z wielką nadzieją czekają na przyjazd młodych z całego świata. To jest zawsze nie tylko wydarzenie religijne, ale także kulturowe” – zwrócił uwagę ks. Mariusz Wilk.

Kapłan powiedział, że w ramach przygotowania do ŚDM Lizbona 2023 od 21 sierpnia do 1 września w Polsce będą peregrynowały symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani. Nawiedzą one 17 diecezji, w tym 27 sierpnia będą np. na Festiwalu Życia w Kokotku, gromadzącym rokrocznie około tysiąca młodych ludzi.

Poinformował także, że symbole ŚDM będą w kilku sanktuariach: bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie (21 sierpnia), Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze (26 sierpnia), Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej (28 sierpnia) i św. Józefa w Kaliszu (30 sierpnia).

Dodał, że nawiedzą również stolice diecezji: lubelskiej i sandomierskiej (22 sierpnia), drohiczyńskiej i białostockiej (23 sierpnia), ełckiej (24 sierpnia), rzeszowskiej (25 sierpnia), kieleckiej (28 sierpnia), radomskiej, warszawskiej i warszawsko-praskiej (29 sierpnia), koszalińskiej (31 sierpnia) i gdańskiej (31 sierpnia i 1 września na Westerplatte).

W archidiecezji krakowskiej będą dwa razy: 21 sierpnia w sanktuarium na Wiktorówkach i 27 sierpnia w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej. 25 sierpnia będą w greckokatolickiej eparchii przemysko-warszawskiej w Jarosławiu.

Zależnie od diecezji planowane są specjalne Msze św., spotkania uwielbienia i nocne adoracje z udziałem młodych – wspomniał ks. Wilk.

Duchowny wyraził nadzieję, że czuwanie przy znakach ŚDM będzie okazją do ożywienia duszpasterstwa młodzieży po pandemii.

Pomysłodawcą Światowych Dni Młodzieży był papież Jana Paweł II. Pierwsze odbyły się od 29 do 31 marca 1985 r. w Rzymie pod hasłem: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Następne odbyły się już na szczeblu archidiecezji i parafii 23 marca 1986 roku. Co dwa, trzy lata młodzi z całego świata spotykają się z Ojcem Świętym w wybranym miejscu, a co roku w Niedzielę Palmową ze swoim biskupem.

Światowe Dni Młodzieży 2023 odbędą się w Lizbonie pod hasłem „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

PAP

drukuj