Symbole ŚDM w Polsce

W poznańskiej katedrze został powitany krzyż Światowych Dni Młodzieży, przekazany młodym w Niedzielę Palmową w Rzymie przez Ojca św. Franciszka. Do Polski przybyły: krzyż oraz ikona Salus Populi Romani.

W poznańskiej katedrze Mszy św. o godz. 18.00 przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący KEP. Peregrynacja krzyża i ikony Matki Bożej po archidiecezji potrwa do 3 maja. W tym czasie znaki ŚDM odwiedzą kościoły, szpitale i więzienia. Krzyż i ikona Matki Bożej nawiedzą kilkadziesiąt parafii, m.in. w Poznaniu, Lesznie, Śremie, Szamotułach i Grodzisku. Dotrą m.in. do hospicjum, Wielkopolskiego Centrum Onkologii, Aresztu Śledczego w Poznaniu, więzień w Rawiczu i we Wronkach, odwiedzą klasztory i seminaria duchowne.

Symbole Światowych dni młodzieży będą peregrynować po całej Polsce, przez diecezje: kaliską, włocławską, legnicką, warszawsko-praską i siedlecką. Stamtąd symbole Światowych Dni Młodzieży powędrują przez dziesięć krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Ponownie powrócą do Polski w grudniu 2014 r. i odwiedzą pozostałe diecezje, by dotrzeć do Krakowa – głównego miejsca ŚDM w 2016 roku.

Błogosławiony Jan Paweł II podarował krzyż roku świętego młodym na zakończenie Jubileuszu Odkupienia w 1984 roku. Ojciec Święty powiedział wtedy do młodzieży, aby zaniosła go na cały świat jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości i głosiła zbawienie i odkupienie w nim. Te słowa przypomniał wczoraj Ojciec Święty Franciszek. Krzyż Światowych Dni Młodzieży pielgrzymował po całym świecie. Dotarł do obu Ameryk, Azji, Afryki i Australii.

W 2003 roku Błogosławiony JP II podarował młodzieży drugi symbol wiary: Ikonę Salus Populi Romani – ocalenie ludu rzymskiego. Wizerunek Najświętszej Maryi Panny pochodzi z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj