ŚDM. Trwają dni w diecezjach

W całej Polsce trwają diecezjalne obchody Światowych Dni Młodzieży. Pielgrzymi z całego świata przyjechali, aby dzielić się radością i umacniać w wierze.

W Gdańsku pielgrzymi zgromadzili się na Placu Solidarności. W kilku językach gości powitał metropolita gdański ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

– Przede wszystkim widzimy dzisiaj Kościół młody, Kościół odradzający się, Kościół nadziei, jak te trzy krzyże, które są tu nad nami – powiedział ks. abp Sławoj Leszek Głódź.

Młodzi pielgrzymi przynieśli ze sobą flagi swoich państw, proporce z wizerunkami świętych oraz symbole swoich ojczyzn np. meksykańskie sombrera.

– Jesteśmy naprawdę szczęśliwi poznając nową kulturę, innych ludzi, wspaniałych ludzi. Kochamy Polskę – stwierdziła pielgrzymka z Meksyku.

W Toruniu młodzi uczestniczyli we Mszy Świętej w Katedrze. Ordynariusz toruński ks. bp Andrzej Suski podkreślił, że dla pielgrzymów bardzo ważna jest nasza polska gościnność.

Właśnie dlatego, że byli blisko ludzi, mieli bezpośredni kontakt, że się nawiązały przyjaźnie, są bardzo zadowoleni – zauważył ks. bp Andrzej Suski, ordynariusza diecezji toruńskiej.

Tymczasem w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia pojawił się wyjątkowy obraz Pana Jezusa Miłosiernego. Tworzy go 15 tysięcy zdjęć ludzi z całego świata.

– Chcieliśmy połączyć wszystkich ludzi w Roku Miłosierdzia. Szczególnie tutaj podczas ŚDM, ale też ludzi, którzy nie mogli przyjechać na ŚDM, aby chociaż na mozaice znalazł się ich obraz i mogli być tu z nami – wyjaśnia Katarzyna Walkowska, wolontariuszka.

Ogromne zainteresowanie akcją potwierdza tylko, że orędzie o Bożym Miłosierdziu dociera w najodleglejsze zakątki globu m.in. do Argentyny.

– Czytałem wiele o siostrze Faustynie, o jej drodze. Teraz mogę tu być, skąd wyszło jej przesłanie na cały świat. To bardzo ekscytujące dla mnie – powiedział Facundo, pielgrzym z Argentyny.

Dni w diecezjach zakończą się w poniedziałek. Wtedy też wszyscy młodzi pielgrzymi udadzą się do Krakowa, gdzie spotkają się z Ojcem Świętym Franciszkiem.


TV Trwam News/RIRM

drukuj