Ruszy Policyjne Centrum Dowodzenia na szczyt NATO i ŚDM

Od niedzieli w podwarszawskim Legionowie zacznie działać Policyjne Centrum Dowodzenia. Przez miesiąc ponad 100 funkcjonariuszy (z policji oraz m.in. SG, PSP, BOR i ABW) będzie nadzorować i koordynować zabezpieczenie najważniejszych wydarzeń w Polsce – m.in. szczytu NATO i ŚDM.

„Do tego miejsca będą spływały wszystkie informacje z całego kraju – dobowe meldunki, informacje o ewentualnych zagrożeniach i o tym, co się obecnie dzieje, sygnały i dane z zagranicy” – powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji podinsp. Mariusz Ciarka.

Część funkcjonariuszy przeniesie się do Centrum już w sobotę 2 lipca; przez miesiąc – do 3 sierpnia – mieszkać będą w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie (którego częścią jest Policyjne Centrum Dowodzenia – PAP), pełniąc służbę w systemie zmianowym. Formalnie rozpoczną pracę w niedzielę rano.

Większość załogi Policyjnego Centrum Dowodzenia stanowić będą policjanci z różnych pionów i różnych województw. Będą wśród nich przedstawiciele biur: ruchu drogowego, kryminalnego, głównego sztabu policji, bezpieczeństwa informacji, łączności, CBŚP czy antyterroryści. Na miejscu będą też policjanci zajmujący się na co dzień współpracą międzynarodową i wywiadem kryminalnym.

Jak powiedział rzecznik będą to nie tylko funkcjonariusze z KGP i komend odpowiedzialnych za zabezpieczenie szczytu NATO i ŚDM – stołecznej, małopolskiej i śląskiej – ale też z innych jednostek.

Swoich przedstawicieli w Centrum będą mieć także: Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Biuro Ochrony Rządu oraz formacje, które nie podlegają MSWiA – m.in. ABW i Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych.

Do współpracy zaproszono również specjalistów z Interpolu, z grupy IMEST (Major Event Support Team – PAP) obsługującej duże wydarzenia, nie tylko masowe. Eksperci wejdą w skład zespołu centrum, wspierając polskich funkcjonariuszy dostępem do pełnych baz danych Interpolu.

Policjanci niechętnie ujawniają szczegóły działania Centrum. Wiadomo jednak, że wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt, np. z możliwością dostępu do obrazów rejestrowanych przez kamery znajdujące się w policyjnych śmigłowcach, do baz danych. Dysponuje ono łącznością jawną i niejawną.

Policyjne Centrum Dowodzenia po raz pierwszy uruchomione zostało w maju 2012 r. tuż przed Euro 2012. Powstało na bazie Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, a jego utworzenie kosztowało 18 mln 517 tys. zł. Już wtedy zapowiadano, że ta inwestycja będzie wykorzystywana w czasie innych zabezpieczeń. Na powierzchni w sumie 1200 metrów kwadratowych znalazło się m.in. 95 stanowisk komputerowych; centrum wyposażono w niezależne zasilanie, łączność światłowodową i satelitarną.

PAP/RIRM

drukuj