Ojciec św. Franciszek odwiedzi Polskę w dniach 27-31 lipca

Papież Franciszek odwiedzi Polskę z okazji Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w dniach od 27 do 31 lipca – ogłosiło biuro prasowe Watykanu.

W wydanej w południe nocie biuro prasowe Stolicy Apostolskiej podało: „Z okazji najbliższych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie, przyjmując zaproszenie najwyższych władz Rzeczypospolitej i polskich biskupów, Jego Świątobliwość Franciszek uda się z wizytą duszpasterską do Polski w dniach od 27 do 31 lipca 2016 roku”.

Papież Franciszek rozpocznie wizytę w Polsce w środę 27 lipca w Krakowie; tego dnia spotka się z prezydentem, władzami i biskupami – zakłada wstępny program wizyty, przedstawiony przez ks. bp. Damiana Muskusa OFM, koordynatora generalnego KO ŚDM.

Wieczorem 27 lipca – kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez św. Jana Pawła II – Papież Franciszek ma pojawić się w tzw. Oknie Papieskim.

Drugiego dnia wizyty w czwartek 28 lipca na jasnogórskich wałach Franciszek ma odprawić Mszę św. w 1050. rocznicę chrztu Polski. Po powrocie do Krakowa, tego samego dnia, papież już oficjalnie dołączy do młodzieży całego świata, która przybyła na ŚDM. Ceremonia powitania papieża rozpocznie się o 17.30 i potrwa ok. półtorej godziny. To wtedy Franciszek po raz pierwszy wygłosi przemówienie do młodych pielgrzymów.

Kolejnego dnia wizyty w Polsce, w piątek, papież nawiedzi teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau i wygłosi tam przemówienie. O 17.30 na krakowskich Błoniach rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej, któremu będzie przewodniczył.

W sobotę 30 lipca rano papież odwiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, a następnie odprawi Mszę św. z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i polskich seminarzystów. Po zakończeniu Eucharystii nawiedzi Sanktuarium św. Jana Pawła II, gdzie wyspowiada pięć młodych osób: w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim. Po powrocie do Domu Arcybiskupów Krakowskich zje obiad z przedstawicielami młodzieży, co jest tradycją Światowych Dni Młodzieży. Wieczorem, o 19.30 rozpocznie się czuwanie młodych z papieżem na Campus Misericordiae niedaleko Wieliczki.

Niedziela 31 lipca będzie ostatnim dniem wizyty papieża Franciszka w Polsce. O 10 rano na Campus Misericordiae rozpocznie się Msza św. i rozesłanie młodych świadków Miłosierdzia, by zanieśli światu Iskrę Bożego Miłosierdzia. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. To podczas tej Mszy św. papież ogłasza miejsce kolejnych ŚDM.

Zanim Ojciec Święty opuści Polskę, spotka się jeszcze z wolontariuszami ŚDM i z Komitetem Organizacyjnym ŚDM, o godz. 17.00 w Tauron Arena. O 18.15 na lotnisku w Balicach odbędzie się krótka ceremonia pożegnania papieża, po której samolot Polskich Linii Lotniczych LOT odwiezie go do Rzymu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl