Jedno z ośmiu błogosławieństw hasłem ŚDM w Krakowie

Jedno z ośmiu błogosławieństw, które wygłosił Jezus podczas kazania na górze jest hasłem Światowych Dni Młodzieży. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – nad tymi słowami zastanawiać się będą w Krakowie młodzi z całego świata.

Hasło wybrał papież Franciszek i ogłosił je wraz z miejscem 31. ŚDM podczas ostatniego spotkania z młodymi, które odbyło się w 2013 r. w Rio de Janeiro. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – to fragment w Ewangelii św. Mateusza (Mt 5,7), z kazania na górze, które wygłosił Jezus.

– To jest ciekawa historia, skąd wziął się temat błogosławieństw. Na ostatnim spotkaniu w Rio de Janeiro doszło do niezaplanowanego wcześniej spotkania Papieża z grupą młodych Argentyńczyków. Zadali mu pytanie, co mają czynić i Franciszek ad hoc powiedział im, by czytali błogosławieństwa i 25. rozdział Ewangelii św. Mateusza. „To wam dobrze zrobi”. Kilka miesięcy później zobaczyliśmy, że na trzy lata przygotowań po Rio do Krakowa Papież wybrał trzy błogosławieństwa. Na rok 2014 dał nam „błogosławieni ubodzy w duchu”, na 2015 „błogosławieni czystego serca” i na rok Krakowa „błogosławieni miłosierni” – wyjaśnił dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży ks. Grzegorz Suchodolski.

– Realizujemy wolę Papieża. Czytamy błogosławieństwa. A na Kraków Papież nie mógł wybrać inaczej, bo jest to miasto, gdzie znajduje się światowe centrum kultu Bożego Miłosierdzia. Odczytujemy to jako ukłon w stronę dwojga patronów ŚDM 2016 – św. Faustyny i Jana Pawła II – powiedział.

Ksiądz Suchodolski dodał, że ŚDM są jednym z najważniejszych wydarzeń 2016 r. ogłoszonego przez Franciszka Rokiem Miłosierdzia.

– To zmobilizowało nas do zorganizowania w ciągu wydarzeń centralnych w Krakowie tzw. pielgrzymki jubileuszowej, takiej katechezy w drodze. Każda grupa, która przyjedzie do Krakowa otrzyma od nas wskazanie, którego dnia ma odbyć pielgrzymkę z Błoń do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. To trasa ok. 8 kilometrów. Tam będzie ustawiona wielka Brama Miłosierdzia – młodzież przez nią przejdzie i mamy nadzieję, że papież pozwoli, by za ten gest można było uzyskać odpust zupełny – powiedział ks. Suchodolski.

Papież powrócił do hasła ŚDM 2016 w Krakowie podczas Mszy w Watykanie w tegoroczną Niedzielę Palmową, która jest też Dniem Młodzieży. Hasło to – mówił – „dobrze współgra z Rokiem Świętym Miłosierdzia”. Rozpocznie się on z inicjatywy papieża 8 grudnia.

Jan Paweł II na pierwsze ŚDM, które odbyły się w Rzymie w 1985 r., wybrał słowa psalmu „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was”. Na ostatnich, które odbywały się z jego udziałem, w 2002 r. w Toronto rozważano hasło „Wy jesteście solą dla ziemi… Wy jesteście światłem świata” z Ewangelii św. Mateusza.

Benedykt XVI w 2005 r. w Kolonii analizował wraz z młodzieżą hasło: „Przybyliśmy oddać Mu pokłon” (także Ewangelia św. Mateusza), później słowa „Gdy Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami” (z Dziejów Apostolskich, w 2008 r. w Sydney) i w 2011 r. w Madrycie hasło „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze” (z listu św. Pawła do Kolosan).

Franciszek a 2013 r. w Rio de Janeiro rozważał słowa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” z Ewangelii św. Mateusza.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl