ŚDM: zgłosiło się ponad 22 tys. wolontariuszy

Ponad 22 tys. osób zgłosiło się, bo chce jako wolontariusze krótkoterminowi pomagać podczas Światowych Dni Młodzieży – poinformował w środę koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ks. bp Damian Muskus. Z końcem maja zakończono rekrutację Polaków.

16,5 tys. osób zostało już pozytywnie zweryfikowanych.

Rejestracja wolontariuszy z Polski pierwotnie miała się zakończyć w marcu, ale została przedłużona najpierw do końca kwietnia, a potem o kolejny miesiąc.

„Zgłoszenia świadczą o tym, że jest duże zainteresowanie zaangażowaniem w wolontariat. Ta liczba jest dla nas wystarczająca. Jesteśmy przekonani, że uda się ich dobrze wyszkolić, jak i każdemu zapewnić odpowiedni zakres obowiązków” – mówił ks. bp Damian Muskus.

Według danych departamentu wolontariatu Komitetu Organizacyjnego ŚDM spośród 7,5 tys. kandydatów z zagranicy przyjęto ponad 3 tysiące osób z 67 krajów świata. Najwięcej osób przyjedzie z Włoch, Hiszpanii, Brazylii, Argentyny, Wenezueli, choć będą także młodzi z Armenii, Chin, Haiti, Korei Południowej czy Trinidadu i Tobago.

Obcokrajowcy będą pomagać m.in. w dziale tłumaczeń, przy tworzeniu komunikatów w mediach społecznościowych i na stronie internetowej, ale także w parafiach, gdzie przebywać będą pielgrzymi i przy organizacji katechez.

Wolontariusze ŚDM będą też na dworcach i lotniskach, w punktach informacyjnych i medycznych, w Centrum Medialnym, w miejscach katechez, Festiwalu Młodych oraz wydarzeń centralnych.

Do Krakowa wolontariusze krótkoterminowi przyjadą tydzień wcześniej niż pielgrzymi – tak, by 18 lipca rozpocząć dwuetapowe szkolenie. W pierwszych dniach zdobędą oni wiedzę o programie ŚDM Kraków 2016, o komunikacji i transporcie w trakcie wydarzenia, przejdą też szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego oraz z elementów pierwszej pomocy. Druga część szkolenia będzie obejmowała informacje dotyczące konkretnej strefy, w której będą pomagać.

Wolontariusze, podobnie jak inni zarejestrowani uczestnicy ŚDM, płacą – choć mniej niż inni – za udział w wydarzeniu. W ostatnim dniu ŚDM – 31 lipca – w Tauron Arenie Kraków zaplanowano ich spotkanie z papieżem Franciszkiem.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl