Warszawa: międzynarodowe ćwiczenia antyterrorystyczne

Odbicie zakładników z rąk terrorystów, którzy dokonali ataku w centrum handlowym, wieżowcu oraz metrze – to scenariusz międzynarodowych ćwiczeń, które odbyły się w Warszawie. Miały one związek ze zbliżającym się szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.

Manewrami, które rozpoczęły się 6 czerwca, dowodził szef Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP. Uczestniczyli w nich antyterroryści jednostek specjalnych zrzeszonych w grupie ATLAS ze Słowacji, Słowenii, Czech, Szwajcarii, Rumunii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Estonii i Belgii, a także antyterroryści z BOA KGP oraz żołnierze z jednostki GROM.

Jak poinformowała Komenda Główna Policji, ćwiczenia, w których uczestniczyło ponad 230 funkcjonariuszy i 400 pozorantów, obejmowały dwa epizody. W pierwszym terroryści zaatakowali centrum handlowe i pobliski wieżowiec. Zabili i ranili wiele osób, wzięli zakładników.

Zajęty przez terrorystów budynek został otoczony przez funkcjonariuszy. Nad budynkiem cały czas krążyły policyjne śmigłowce. Podjęto negocjacje z terrorystami. W związku z dużą liczbą zakładników i brakiem postępu w negocjacjach, sztab operacji rozpoczął przygotowania do siłowego rozwiązania sytuacji kryzysowej – zakładał scenariusz ćwiczeń.

Kolejny epizod akcji antyterrorystów odbył się 8 czerwca. Terroryści dokonali ataku na warszawskie metro i uwięzili dużą liczbę zakładników w wagonach podziemnej kolei. Kilku zakładnikom poprzez numer alarmowy udało się powiadomić służby, a skierowane na miejsce policyjne siły wraz funkcjonariuszami służby ochrony metra rozpoczęły ewakuację wszystkich osób znajdujących się w metrze i w jego pobliżu.

Podobnie jak w poprzednim epizodzie w pierwszej fazie działań funkcjonariuszom udało się uwolnić kilka osób, jednak po jakimś czasie negocjacje stanęły w miejscu. Wówczas zdecydowano o wejściu do metra i uwolnieniu zakładników. Policjanci przystąpili do szturmu, obezwładnili terrorystów i przeprowadzili ewakuację.

Scenariusz zakładał, że podczas działań szturmowych zginęło kilku funkcjonariuszy, a kilku zakładników i policjantów zostało rannych. Pomocy poszkodowanym udzielał zespół medyczny działający tzw. metodą triage, która umożliwia ratownikom segregację rannych w zależności od stopnia obrażeń.

– Celem przeprowadzonych ćwiczeń policyjnych grup specjalnych było przekonanie się o sprawnej koordynacji międzynarodowych działań w warunkach bojowych, sprawdzenie w praktyce, jak działa przyjęta taktyka i komunikacja pomiędzy oddziałami z różnych krajów – poinformowała KGP.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl