Porozumienie ministrów rolnictwa Polski, Francji i Niemiec

Ministrowie rolnictwa Polski, Francji i Niemiec podpisali w czwartek w Warszawie porozumienie dotyczące wspólnych działań na rynkach rolnych – poinformował na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

Porozumienie warszawskie zawiera kilkanaście punktów; dotyczą one m.in. wsparcia, które pozwoli na stabilizację na rynku wieprzowiny oraz mleka – powiedział min. Jurgiel. Chodzi o ewentualne uruchomienie mechanizmu dopłat do prywatnego przechowywania wieprzowiny. Ustalenia dotyczą także wprowadzenie pomocy, która pozwoliłaby na zachowanie płynności finansowej gospodarstw w ramach pomocy de minimis – tłumaczył polski minister.

Krzysztof Jurgiel dodał, że Polska chce, by te ustalenia poparła Grupa Wyszehradzka, a także by porozumienie to było przedmiotem obrad Rady Ministrów Rolnictwa UE w czerwcu br.

Szef resortu rolnictwa Niemiec Christian Schmidt zauważył, że Trójkąt Weimarski „poczynił kolejny krok na rzecz europejskiego rolnictwa i rynku mleka”. Jego zdaniem, sytuacja na rynkach rolnych jest obecnie „krytyczna”, w całej Europie rolnicy walczą o swoją egzystencję. Dlatego – jak mówił – chcemy mieć jasne przesłanie, że UE w tej trudnej sytuacji nie zostawi rolników samych sobie.

– Uchwaliliśmy cały szereg działań, które chcemy zaprezentować Komisji Europejskiej i unijnej Radzie Ministrów rolnictwa. Będziemy wzywać KE by przygotowała pakiet pomocowy i żeby wzięła pod uwagę te zasady, które reprezentuje wspólna polityka rolna – powiedział Schmidt.

Niemiecki polityk dodał, że kraje Trójkąta Weimarskiego chcą wspierać rolników, ale także wezwać ich do dobrowolnego ograniczenia produkcji, w celu osiągnięcie lepszych cen sprzedaży.

Minister rolnictwa Francji Stephane Le Foll zwrócił z kolei uwagę na wielką wagę podpisanego w Warszawie porozumienia.

Dzisiaj podpisaliśmy tzw. porozumienie warszawskie, jest ono szalenie ważne, bo pokazuje, że Francja, Polska i Niemcy doszły do porozumienia. Stwierdziliśmy, że zwłaszcza w sektorze mlecznym stoimy wobec problemu nadprodukcji – zaznaczył Stephane Le Foll.

Dotyczy to przede wszystkim rynku mleka, gdzie od roku rośnie produkcja i rynek jest zdestabilizowany – powiedział francuski minister.

Jak dodał są też propozycje dotyczące rynku warzyw i owoców oraz wieprzowiny, na czym Polsce zależy. „Chcielibyśmy zachęcić inne kraje, by przyłączyły się do naszego stanowisku. Jestem usatysfakcjonowany ze spotkania” – podkreślił Le Foll.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl