Niemcy: Prezydium CDU jednomyślnie za koalicją z SPD

Prezydium Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) opowiedziało się jednomyślnie za utworzeniem koalicji rządowej z socjaldemokratami z SPD. Poinformował o tym wczoraj wieczorem, po 4,5-godzinnych obradach władz partii, premier Szlezwika-Holsztynu Daniel Guenther.

„Panowała powszechna zgoda co do tego, że rozmowy te należy traktować priorytetowo, i że powinny one zakończyć się sukcesem” zaznaczył Daniel Guenther cytowany przez agencję dpa.

Premier północnoniemieckiego landu zastrzegł, że wynik negocjacji nie jest przesądzony i nie wiadomo, czy w końcu dojdzie do porozumienia.

Zamiarem CDU jest jednak stworzenie zdolnego do działania rządu, a nie rządu mniejszościowego” – powiedział polityk CDU.

Premier Szlezwika-Holsztynu dodał, że chodzi tu o koalicję.

Chodzi o koalicję, która opiera się o parlamentarną większość, czyli o wielką koalicję” – wyjaśnił Daniel Guenther.

Polityk CDU ostrzegł swoją partię, by w negocjacjach z SPD nie stawiała zbyt wysoko poprzeczki.

Prezydium jest najwyższym organem CDU między zjazdami partii. Należą do niego szefowa partii kanclerz Angela Merkel, sekretarz generalny CDU Peter Tauber, pięciu wiceprzewodniczących oraz politycy zajmujący wysokie stanowiska państwowe, w tym przewodniczący Bundestagu.

Wcześniej za koalicją z SPD opowiedział się szef bawarskiej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CSU) Horst Seehofer.

Koalicja chadeków i SPD jest najlepszym wariantem dla Niemiec – w każdym razie lepszym od Jamajki (CDU, CSU, FDP, Zieloni), nowych wyborów, czy rządu mniejszościowego” – stwierdził Horst Seehofer w wywiadzie dla „Bild am Sonntag”.

Angela Merkel powiedziała w sobotę w Kuehlungsborn, że jest zdecydowanie przeciwna rozpisaniu przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Oceniła pozytywnie wspólne rządy z socjaldemokratami w minionych czterech latach i zasygnalizowała gotowość kontynuowania takiej koalicji.

Po wyborach parlamentarnych 24 września Merkel zabiegała przez ponad miesiąc o utworzenie koalicji swojego bloku chadeckiego CDU/CSU z liberałami z FDP i Zielonymi, jednak tydzień temu FDP zerwała rozmowy.

W tej sytuacji prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który chce uniknąć przedterminowych wyborów, podjął działania w celu nakłonienia Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) do zmiany decyzji o przejściu do opozycji.

Po spotkaniu z prezydentem szef SPD Martin Schulz, który wcześniej pomimo sugestii ze strony CDU kategorycznie wykluczał rozmowy z Merkel, zasygnalizował gotowość do podjęcia dialogu. Warunkiem rozpoczęcia rozmów jest jednak zgoda całej partii.

Steinmeier zaprosił w czwartek na rozmowę do swojej siedziby – pałacu Bellevue, Merkel i Schulza oraz przewodniczącego CSU Horsta Seehofera.

PAP /RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl