fot. Nasz Dziennik/Mateusz Marek

Komisja sprawiedliwości zajmie się w tym tygodniu ustawami o SN i KRS

Sejmowa komisja sprawiedliwości zajmie się w tym tygodniu ustawami o Sądzie Najwyższym oraz Krajowej Radzie Sądownictwa przygotowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Pierwsze posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości, która rozpatrzy projekty o KRS i Sądzie Najwyższym rozpocznie się jutro o godz. 11.00. Kolejne posiedzenia zaplanowano na środę i czwartek na godz. 9.00.

Jak wynika ze wstępnego harmonogramu przekazanego przez Centrum Informacyjne Sejmu, drugie czytanie prezydenckich projektów zaplanowano na 6 grudnia podczas posiedzenia Sejmu.

Cieszę się, że reformę wymiaru sprawiedliwości dokończymy jeszcze w tym roku – mówił wiceminister kultury Jarosław Sellin.

– Ona zostanie zrealizowana w tym roku, bo ruszyła w lipcu ustawą o sądach powszechnych i podpisem pana prezydenta pod ustawą, ale rzeczywiście zabrakło porozumienia w sprawie KRS i SN. To się teraz dokonuje, porozumienie jest. W komisjach zaplanowana jest szybka praca – mamy jeszcze dwa posiedzenia w grudniu, więc wygląda na to, że tę reformę dokończymy, co jest zgodne z oczekiwaniami zdecydowanej większości społeczeństwa, które chce, żeby wreszcie wymiar sprawiedliwości służył ludziom, a nie korporacji sędziowskiej – wskazał wiceminister Jarosław Sellin. 

Podczas głosowania Sejm odrzucił wnioski Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej oraz Unii Europejskich Demokratów o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu.

Opozycja zarzuca ustawom, że doprowadzą do upartyjnienia sądów i ograniczą ich niezawisłość.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj