fot. twitter.com/prezydentpl

Prezydent uhonorował Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP

Prezydent Andrzej Duda nadał Edwardowi Mosbergowi, b. więźniowi nazistowskich obozów Płaszów i Mathausen, Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – podała we wtorek Kancelaria Prezydenta. Order w imieniu prezydenta przekaże w środę minister Wojciech Kolarski.

Jak podano na stronie internetowej prezydenta, Edward Mosberg – obywatel Polski i Stanów Zjednoczonych – został uhonorowany „za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu, za upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów”.

Edward Mosberg jest jednym z ostatnich, którzy przeżyli niemieckie nazistowskie obozy Płaszów i Mathausen. Przyczynił się do pogłębienia dialogu pomiędzy Żydami i Polakami, pracuje także nad promowaniem edukacji o Holocauście na świecie, pielęgnując pamięć o Zagładzie.

W momencie wybuchu II wojny światowej miał 13 lat. Jego rodzina została wysłana do krakowskiego getta; po jego likwidacji matka trafiła do Auschwitz, gdzie została zamordowana, słuch o ojcu zaginął dużo wcześniej. Mosberga wraz z rodzeństwem zesłano do Płaszowa, a stamtąd do licznych nazistowskich obozów koncentracyjnych, m.in. Mathausen. W 1951 r. wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku; obecnie mieszka w New Jersey.

Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. W czerwcu ub.r. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za „budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście”.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl