fot. PAP/EPA

Będą rozmowy dot. włączenia Polski w sprawy ukraińskich negocjacji

We wrześniu odbędzie się polsko-ukraińskie spotkanie dotyczące możliwości włączenia Warszawy do rozmów na temat sytuacji w obwodach ługańskim i donieckim.

Kostiantyn Jelisiejew, wiceszef administracji Petra Poroszenki do spraw zagranicznych, powiedział podczas briefingu w Kijowie, że „na początku września na Ukrainę przyjedzie specjalny wysłannik prezydenta Andrzeja Dudy, z którym omówiona zostanie zarówno mapa drogowa dwustronnych relacji między prezydentami Ukrainy i Polski, jak i dalsze ewentualne włączenie Polski do uregulowania sytuacji w Donbasie”.

Prezydent Andrzej Duda wystąpił z wnioskiem, aby Polska wróciła do stołu obrad, gdzie rozstrzygane są kwestie dotyczące bezpieczeństwa Ukrainy – podkreślił Karol Karski, poseł do Parlamentu Europejskiego.

Polska jest największym unijnym sąsiadem Ukrainy. Siedzieliśmy przy tym stole, póki Radosław Sikorski nie wykonał kilku gestów, które zostały bardzo nisko ocenione na arenie międzynarodowej. Jest to czas na to, aby odbudować nasze uczestnictwo w wypracowaniu pokojowego rozwiązania dla Ukrainy – zwrócił uwagę poseł Karol Karski.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił podczas wizyty w Berlinie, że obecny format rozmów jest najlepszy. Jak powiedział, „mamy format miński i format normandzki; w ich ramach możemy dyskutować o wszystkim”.

Poseł Karol Karski zauważa, że działanie podjęte przez ukraińskiego prezydenta jest wynikiem zobligowania go do tego przez pozostałych uczestników rozmów.

Przypuszczam, że rozszerzenie rozmów nie byłoby wygodne da pozostałych ich uczestników – przede wszystkim dla Niemców i Francji, którzy chcą monopolizować politykę zagraniczną UE. Ten sygnał ze strony administracji prezydenta Poroszenki świadczy o tym, że Ukraińcy dają znać, że to nie jest ich ostateczne stanowisko, czy też wręcz nie jest to ich własne stanowisko, że zostali do tego przymuszeni. Nie jeden kraj jest w takiej sytuacji, zwłaszcza, kiedy w jego granicach toczy się wojna – powiedział Karol Karski.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w niedzielę, że podczas swojej wizyty w Berlinie w najbliższy piątek będzie rozmawiał o ewentualnym rozszerzeniu kręgu uczestników rozmów. Zasugerował udział Stanów Zjednoczonych i sąsiadów Ukrainy, a także przedstawiciela którejś z instytucji europejskich.

RIRM

drukuj