fot. prezydent.pl

Prezydent: Wspólne świętowanie będzie służyć budowaniu jedności

Wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości w Krakowie.

Jak podkreślił prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym podczas sobotnich obchodów Święta Niepodległości, jest to święto, podczas którego „wspominamy męstwo i zasługi wszystkich walczących o granice i miejsce Rzeczypospolitej w Europie i świecie, w tym żołnierzy Legionów Polskich, którzy w Krakowie rozpoczęli swój szlak bojowy”.

List prezydenta odczytano podczas inauguracji objętego prezydenckim patronatem projektu „Płomień Niepodległości”, w ramach którego na Kopcu Kościuszki zapalony został „płomień pamięci” – dwie pochodnie gazowe oznaczone godłami narodowymi, które płonąć będą do końca roku.

Prezydent wyraził również przekonanie, że „wspólne świętowanie rocznicy odrodzenia wolnej Polski, będzie służyć budowaniu jedności i umacniać dumę z naszej narodowej przeszłości”.

List do uczestników uroczystości skierowała także związana z Małopolską wicepremier Beata Szydło, która podkreśliła, że instalacja „Płomień Niepodległości”, „to piękny sposób na uczczenie ofiary, jaką na ołtarzu naszego kraju złożyli polscy żołnierze, walczący o suwerenność”.

„W istocie to taki żar miłości do utraconej ojczyzny, który mimo 123 lat zaborów nie zgasł w sercach Polaków, pozwolił nas przetrwać jako narodowi” – napisała Szydło. „On także był siłą, która nakazywała chwycić za broń i krwią poległych wyznaczać granice naszego kraju. Bo >>wolność krzyżami się mierzy<<. (…) Składam dziś hołd polskiej ziemi i jej synom, którym zawdzięczamy naszą wolność” – podkreśliła wicepremier.

PAP/RIRM

drukuj