Prezydent w Kępnie: chciałbym, by element solidarności promieniował stąd na całą Polskę

Chciałbym, by element solidarności i pracy organicznej, wspierania się nawzajem, który tutaj jest, promieniował na całą Polskę – mówił dziś prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z mieszkańcami Kępna (woj. wielkopolskie).

Prezydent podczas swojego wystąpienia mówił o porządku i współpracy w Kępnie i o tym, że chciałby, aby to promieniowało na całą Polskę.

„Bo dla mnie to jest taki wielki element solidaryzmu, że wszyscy o to dbamy i nawet jeśli będzie tak, że sąsiad z jakichś przyczyn nie mógł, to ja pójdę i sprzątnę też u niego, nie tylko żebym ja miał czysto, ale byśmy my mieli czysto. Ja bym chciał, powiedziałbym solidarnego Kępna, ale (…), by to był element naszego solidarnego państwa, ja bym chciał, byśmy wszyscy zarażali się wzajemnie taką postawą” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent dodał, że Wielkopolanom, „ogromnie tego gratuluje, bo to tutaj jest, tego nie trzeba tu wprowadzać”.

Przypomniał też walkę, którą Polacy prowadzili w Wielkopolsce w okresie zaborów, „jako naród z nadzieją na powrót do Polski”. Także wtedy – zauważył – w regionie ważna była „praca organiczna i wspieranie się nawzajem”.

„<<Kupuj u swojego>>, to było tutaj hasło niezwykle ważne, to jest coś, co tu, w Wielkopolsce było i nigdy nie zginęło. Bardzo Państwu za to dziękuję” – mówił prezydent.

„I teraz jesteście tu u siebie, jesteście wrośnięci w tę ziemię, niezależnie od tego, jak wiały wiatry historii mieszkaliście tutaj i budowaliście swój dobrobyt. I budujecie go nadal” – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył też, że w Kępnie nie występuje bezrobocie.

„To jest wasza wielka zasługa, ogromny sukces, właśnie wasz. Bo to nie jest zasługa państwa, to jest zasługa lokalnej przedsiębiorczości, pomysłowości i odwadze mieszkańców Kępna i okolic, że potraficie wziąć sprawy w swoje ręce, że potraficie zainwestować, uruchomić biznes, dać pracę innym, swoim sąsiadom, czy po prostu ludziom, którzy tej pracy szukają, bo chcą utrzymać rodzinę” – podkreślił prezydent Duda.

Wyraził nadzieję, że aktywność mieszkańców Wielkopolski będzie wspierać program wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który – jak zaznaczył prezydent – „dąży do tego, by była wspierana drobna i średnia przedsiębiorczość”.

Prezydent podkreślił, że aby Polska w przyszłości dobrze i sprawnie się rozwijała, muszą zostać wyciągnięte „wnioski z błędów i niedociągnięć, które były”.

„Dlatego ogłosiłem, że będę chciał, aby zostało przeprowadzone referendum konsultacyjne ws. nowej konstytucji, w sprawie kierunków rozwojowych” – powiedział Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj