Trwa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku

Prezydent Polski Andrzej Duda przebywa z wizytą w Meksyku. Wczoraj spotkał się on z prezydentem tego kraju Enrique Peña Nieto, który zapewnił go o całkowitym poparciu Meksykańskich Stanów Zjednoczonych w pogłębianiu współpracy gospodarczej z Unią Europejską.

Prezydenci Polski i Meksyku podpisali deklarację ws. strategicznego partnerstwa. Zarówno Andrzej Duda, jak i Enrique Peña Nieto uznali, że wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy krajami ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych.

Prezydent Duda zapewnił o poparciu Polski dla odnowienia umowy o globalnej współpracy gospodarczej Unii Europejskiej i Meksyku.

Absolutnie jesteśmy zwolennikami i popieramy odnowienie umowy o globalnej współpracy gospodarczej pomiędzy Unią Europejską a Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi jako państwo członkowskie Unii Europejskiej. Chcemy także pogłębiać te gospodarcze relacje bilateralne pomiędzy pana krajem, Meksykańskimi Stanami Zjednoczonymi a Rzeczpospolitą Polską – mówił Andrzej Duda.

Meksykański prezydent podkreślił, że nasz kraj o dużym potencjale gospodarczym jest dla Meksyku partnerem priorytetowym.

– Biorąc pod uwagę wielkość populacji i znaczenie gospodarki, Polska może być ważnym partnerem dla Meksyku w przyszłości. Meksyk chce wzmocnić swoją pozycję w Europie za pomocą ósmej największej gospodarki w Unii. Bez wątpliwości, wsparcie Polski będzie miało podstawowe znaczenie dla uaktualnienia umowy między Meksykiem a Unią Europejską – wskazał Enrique Peña Nieto.

W deklaracji zatytułowanej „W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem” prezydenci wyrazili zaangażowanie na rzecz dalszego umacniania stosunków dwustronnych w obszarach współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej. Polska dziękuje w dokumencie za poparcie przez Meksyk polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Andrzej Duda zaprosił prezydenta Meksyku do złożenia wizyty w Polsce. Data ma zostać ustalona.

Wizyta Andrzeja Dudy w Meksyku to pierwsza w historii oficjalna podróż polskiego prezydenta do tego kraju. W 2018 r. Polska i Meksyk będą obchodzić 90. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych. W ubiegłym roku Ministerstwo Rozwoju RP wybrało pięć rynków perspektywicznych, na których w najbliższych latach chce prowadzić intensywną promocję polskiej gospodarki. Do wybranych rynków należy właśnie Meksyk, ale także Algieria, Indie, Iran i Wietnam. Z prezydentem do Meksyku przybyła grupa polskich przedsiębiorców.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl