Węgierski rząd chce więcej środków unijnych na walkę z emigracją

Węgierski rząd domaga się dodatkowych funduszy z Unii Europejskiej na walkę z największym kryzysem migracyjnym od drugiej wojny światowej – powiedział szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar.

Komisja Europejska pod koniec czerwca przyznała Węgrom blisko 8 mln euro pomocy w związku z napływem migrantów, ale według Lazara środki te są niewystarczające. Urzędnik skrytykował też obecny sposób przydzielania pieniędzy w ramach UE.

Unia Europejska rozdziela fundusze na ochronę granic w uwłaczający sposób. Stare kraje członkowskie ukradły pieniądze nowym krajom – powiedział Lazar dziennikowi „Magyar Hirlap”.

Węgry, które graniczą m.in. z nienależącymi do UE Serbią i Ukrainą, są częścią strefy Schengen, w której możliwe jest podróżowanie bez paszportów. Sprawia to, że kraj jest atrakcyjny dla migrantów, którzy po dotarciu na Węgry mogą swobodnie przekraczać granice krajów UE.

W tym roku Węgry zarejestrowały ponad 100 tys. migrantów, czyli ponad dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, gdy było ich ok. 43 tys. W 2012 roku do kraju dotarły tylko 2 tys. migrantów.

W poniedziałek policja zarejestrowała we wsi Roszke rekordową liczbę 2093 migrantów, którzy przekroczyli granicę od strony Serbii – poinformowano we wtorek. Jest to największa liczba w ciągu jednego dnia w tym roku. Wieś Roszke to miejscowość na granicy serbsko-węgierskiej, gdzie jeszcze nie powstała metalowa bariera.

Zarejestrowani w poniedziałek ludzie należą do ok. 7-tysięcznej grupy, która usiłuje dotrzeć do Europy Zachodniej i których napływ w ubiegłym tygodniu został chwilowo powstrzymany, gdy Macedonia z powodu bezprecedensowej fali migrantów wprowadziła stan wyjątkowy i zamknęła część swych granic.

Węgry od początku sierpnia budują ogrodzenie na granicy z Serbią, by powstrzymać napływ przybyszów z innych krajów, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. Większości z nich zależy na wyjeździe do bogatszy państw na zachodzie i północy UE.

Wypowiedź Lazara pojawiła się dzień po skrytykowaniu przez szefa KE Jean-Claude’a Junckera populizmu tych polityków, którzy nie chcą przyjąć imigrantów.

Oprócz zbudowania metalowej bariery o długości 175 km na granicy z Serbią rząd w Budapeszcie chce rozmieścić tysiące policjantów na granicy i planuje zaostrzyć kary za nielegalną migrację i przemyt ludzi.

Premier Orban twierdzi, że imigranci stanowią zagrożenie dla jego kraju i Europy i podkreśla, że Węgry mają obowiązek stać na straży zewnętrznych granic UE. Zarazem, polityka antyimigracyjna na Węgrzech jest krytykowana przez agendy ONZ ds. uchodźców i przez władze unijne.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl