fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent Węgier: Zmiana ukraińskich przepisów o mniejszościach narodowych niewystarczająca

Przyjęte w ostatnim czasie przez parlament w Kijowie zmiany w przepisach dotyczących mniejszości narodowych to „krok konieczny, ale niewystarczający” – powiedziała prezydent Węgier, Katalin Novak, w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla węgierskiego tygodnika zakarpackiego „Karpati Igaz Szo”.

„Swobodne posługiwanie się językiem ojczystym jest nie tylko warunkiem przetrwania rdzennej mniejszości narodowej, ale także jedną z najbardziej elementarnych europejskich norm praw człowieka” – powiedziała Novak.

Prezydent Węgier oceniła, że stanowisko Budapesztu w tej sprawie jest w zasadzie równoznaczne z wymaganiami europejskimi.

„Jeśli negocjacje akcesyjne (z Ukrainą – PAP) mają zostać otwarte zgodnie z decyzją Brukseli, jest to minimum” – dodała.

Według Novak w kwestii praw mniejszości narodowych nastąpiła w ostatnim czasie poprawa, co potwierdzają również liderzy społeczności węgierskiej na Zakarpaciu. Jednak celem jest powrót do sytuacji z 2015 roku.

Spór węgiersko-ukraiński trwa co najmniej od jesieni 2017 roku, gdy ukraiński parlament przyjął nową ustawę oświatową. Budapeszt twierdzi, że uderza ona w prawa mniejszości węgierskiej na ukraińskim Zakarpaciu, gdyż ogranicza prawo do nauczania w języku ojczystym. Z powodu sporu Węgry przez lata blokowały posiedzenia Komisji NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu.

Na Zakarpaciu żyje ponad 100-tysięczna mniejszość węgierska.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl