W. Waszczykowski: Rosja dąży do odcięcia Ukrainy od możliwości zdobywania funduszy m.in. poprzez zablokowanie eksportu zbóż

Witold Waszczykowski, były szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, powiedział, że Rosja dąży do odcięcia Ukrainy od możliwości zdobywania funduszy m.in. poprzez zablokowanie eksportu zbóż. Polityk zwrócił uwagę, że Ukraina otrzymała od Europy około jednego miliarda euro przez 40 dni wojny, tymczasem Rosja za sprzedaż gazu i ropy otrzymała ponad 35 mld euro.

Kreml ma pieniądze na finansowanie wojny i ma sprzęt, czego nie ma Ukraina i mamy pewne obawy, czy obrona wytrzyma – powiedział w Polskim Radiu były szef polskiej dyplomacji. Jak dodał Witold Waszczykowski, ruchy wojsk rosyjskich wskazują na to, że Moskwa chce zaatakować na dwóch kierunkach.

Pierwszy, to poszerzyć swoje panowanie nad Donbasem aż po miasto Dniepr czy pod rzekę Dniepr, a więc opanować przemysłowe zaplecze Ukrainy. Po drugie, uderzyć na Odessę i po tym, jak zniszczyli Mariampol, po opanowaniu Odessy będą mogli całkowicie odciąć Ukrainę od morza, odciąć ukraińskie możliwości eksportu zbóż – podkreślił w Polskim Radiu.

Europoseł zaznaczył, że w tej sytuacji Ukraina nie ma czasu, by czekać na dostawy broni. W ocenie b. szefa MSZ poważnym problemem jest także podejście Unii Europejskiej do kwestii uchodźców. Jak wskazał, kilka lat temu przy znacznie mniejszej liczbie przyjętych uchodźców Unia wysłała Turcji 6-8 mld euro. Nasz kraj nie dostał ani porównywalnej kwoty, ani żadnej, o której można mówić – zaznaczył Witold Waszczykowski.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl