Rosyjskie czołgi i wyrzutnie rakietowe kierują się do Nowoazowska

Przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Andrij Łysenko powiedział w piątek, że ponad 20 rosyjskich czołgów, 10 wyrzutni rakietowych i autobusy z bojownikami przekroczyły granicę z Ukrainą i skierowały się do Nowoazowska. 

Nowoazowsk w obwodzie donieckim jest kontrolowany przez separatystów i leży na wschód od strategicznego miasta portowego Mariupol będącego w rękach sił rządowych.

W ostatnich dniach prześledzono, że mimo mińskiego porozumienia (o zawieszeniu broni), sprzęt wojskowy i amunicja trafia z Rosji na Ukrainę – powiedział rzecznik RBNiO na briefingu transmitowanym przez telewizję.

„Ponad 20 czołgów, 10 samobieżnych wyrzutni rakietowych i 15 ciężarówek pojechało w kierunku Nowoazowska” – powiedział Łysenko. Dodał, że namierzono też w rejonie przekraczające granicę autobusy z bojownikami z Rosji.

Jeden z rzeczników operacji zbrojnej wymierzonej w rebeliantów Anatolij Stelmach poinformował w czwartek, że prorosyjscy separatyści zaatakowali tego dnia pozycje sił rządowych Ukrainy w okolicach wsi Szyrokyne w pobliżu Mariupola nad Morzem Azowskim w obwodzie donieckim. Według przedstawicieli władz ukraińskich separatyści chcą opanować drogę do Mariupola i na Krym.

Władze Ukrainy zabiegają o skierowanie na wschód kraju misji policyjnej Unii Europejskiej, działającej na podstawie decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ. Ukraińcy chcą, by prócz monitorowania linii walk z separatystami misja ta obserwowała kontrolowane przez separatystów odcinki granicy z Rosją.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl