W. Waszczykowski: Słuszne posunięcie Petra Poroszenki

Posunięcie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki jest ciekawe i słuszne – ocenia poseł Witold Waszczykowski, były wiceminister spraw zagranicznych. Prezydent Ukrainy zaproponował Unii Europejskiej przysłanie do jego kraju misji.

Miałaby się ona przyłączyć do prac wojskowego tzw. Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji działań w objętym konfliktem z separatystami prorosyjskimi Donbasie.

Petro Poroszenko przekazał tę propozycję w rozmowie telefonicznej z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Poseł Witold Waszczykowski zauważył, że Poroszenko robi wszystko aby umiędzynarodowić konflikt na Ukrainie i pokazać, że nie jest to wojna domowa tylko agresja Rosji.

– Jedyną instytucją, która mogłaby rzeczywiście wesprzeć w tej chwili Ukrainę jest Unia Europejska z którą w zeszłym roku Ukraina podpisała układ stowarzyszeniowy. Jest to słuszne działanie, aby UE weszła w ten proces pokojowy i znacząco się zaangażowała. Dla nas także byłaby to dobra sytuacja, ponieważ zaangażowanie się całej UE oznaczałoby możliwość udziału Polski w tym procesie. Zaangażowanie się tylko – w uzurpatorski sposób – Niemiec i Francji powoduje, że ten konflikt jest rozgrywany w sposób, w jaki chciałby to robić Putin – zaznacza poseł Witold Waszczykowski.

Donald Tusk potwierdził, że w najbliższą niedzielę będzie w ukraińskiej stolicy, gdzie weźmie udział w Marszu Godności w pierwszą rocznicę odsunięcia od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza.

Podczas wizyty dialog w sprawie misji UE będzie kontynuowany – poinformowano.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl