Szczyt w Wilnie klęską unijnej dyplomacji?

Eurodeputowani wezwali ukraiński rząd i opozycję do dialogu przy okrągłym stole, aby znaleźć rozwiązanie aktualnego kryzysu.

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata poświęcona wynikom szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie oraz sytuacji na Ukrainie, gdzie od ponad dwóch tygodni trwają demonstracje zwolenników podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ukraiński rząd wstrzymał przygotowania do podpisania tego porozumienia w obawie przed pogorszeniem relacji gospodarczych z Rosją.

Dla wielu eurodeputowanych brak podpisu pod umowa stowarzyszeniową z Ukrainą to porażka unijnej dyplomacji.

Eurodeputowany Zbigniew Ziobro powiedział, że spotkanie w Wilnie zakończyło się oczywistą klęską polityki wschodniej UE. UE udawała, że jest zainteresowana integracją Ukrainy ze Wspólnotą Europejską.

– Unia Europejska udawała, że tak naprawdę w zasadzie przesądzone jest podpisanie porozumienia tylko na przeszkodzie stoi sprawa pani Tymoszenko. Unia Europejska wreszcie udawała, że w tej sprawie jest tak naprawdę tylko jedyny partner – wolna i suwerenna Ukraina. W rzeczywistości mieliśmy dwóch ważnych partnerów,  z jednej strony Ukraina na pierwszym planie, na drugim Rosja. I te wszystkie okoliczności były całkowicie pomijane i lekceważone. Wiadomo było, że Rosja traktuje Ukrainę jako sferę swojego wpływu, nie tylko gospodarczego, jako strategiczną sferę swojego wpływu. Wiadomo było, że gospodarka Ukrainy znajduje się w dramatycznej sytuacji. Wiadomo wreszcie było i do przewidzenia, że Rosja nie po raz pierwszy użyje nacisku ekonomicznego, groźby ekonomicznej jako formy szantażu, uniemożliwiając doprowadzenie do zacieśnienia relacji między Ukrainą a Unią Europejską. I tego scenariusza nie było w planach polityków unijnych. Byli całkowicie zaskoczeni działaniem Putina, byli całkowicie zaskoczeni dramatyczną sytuacją, w jakiej znalazła się Ukraina. W tej sytuacji można powiedzieć jedno – dramatyczna klęska szczytu w Wilnie jest rezultatem zaniechań i naiwnej, nieprzemyślanej polityki unijnej, która z góry była skazana na fiasko i na  niepowodzenie – wyjaśniał Zbigniew Ziobro, europoseł SP.

W  czwartek Parlament Europejski przyjmie rezolucję na temat Partnerstwa Wschodniego oraz aktualnej sytuacji na Ukrainie, w której zapewni, że oferta podpisania umowy stowarzyszeniowej pozostaje aktualna i wezwie do pokojowego rozwiązania obecnego kryzysu politycznego.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl