fot. PAP/EPA

SBU prowadzi dochodzenie w prawie 8 tys. przypadków podejrzeń o zdradę stanu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła dochodzenia w około 8 tys. przypadków podejrzeń o zdradę stanu od początku wojny na pełną skalę – podał New Voice, powołując się na źródła w SBU. Śledztwa dotyczą szpiegostwa, umyślnych działań podważających suwerenność Ukrainy czy „działalność wywrotową przeciwko Ukrainie”.

SBU przekazała New Voice, że wszczęła ponad 7 tys. dochodzeń w sprawach karnych związanych z art. 111-1 kodeksu karnego i prawie 1 tys. na podstawie art. 111-2.

Obydwa podpunkty artykułu 111 dotyczą zdrady stanu. Do przestępstw określonych w artykule 111-1 zalicza się szpiegostwo, działania umyślnie podważające suwerenność Ukrainy oraz dobrowolne pomaganie obcemu państwu w „działalności wywrotowej przeciwko Ukrainie”. Za to przestępstwo grozi kara od 10 do 15 lat więzienia.

„Do sądów skierowano ponad dwa tysiące postepowań z paragrafu 111-1. Sądy wydały już wyroki na 330 kolaborantów. Jednym z najnowszych jest wyrok 15 lat więzienia dla Wołodymyra Saldo, który stoi na czele lokalnych władz okupacyjnych w obwodzie chersońskim” – poinformowała SBU.

O współpracę z obcym wywiadem i zdradę stanu oskarżony został deputowany do Rady Najwyższej Ukrainy z partii Sługa Narodu, Ołeksandr Dubinski.

Lwowski Sad Rejonowy skazał zaocznie byłego prorosyjskiego deputowanego do Rady Najwyższej Ukrainy, Ilię Kywa, na 14 lat więzienia za zdradę stanu.

Artykuł 111-2 stanowi, że obywatel Ukrainy może zostać zwolniony od odpowiedzialności karnej za współpracę z obcym państwem, jeżeli z własnej woli poinformuje o niej władze Ukrainy. SBU przekazała New Voice, że na podstawie 111-2 przeprowadziła dochodzenia dotyczące ponad 300 osób, które spełniły ten warunek, prawie 200 z nich skierowała do sądów.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl