fot. twitter.com/ksmgotowpolska

11 listopada rusza czwarta edycja akcji „Polak z Sercem”

Rusza czwarta edycja akcji „Polak z Sercem” – charytatywnej inicjatywy pomocy Polakom na Litwie, Białorusi i Ukrainie. W jej ramach od 11 do 21 listopada zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy przed kościołami i na ulicach polskich miast.

Podczas konferencji prasowej poświęconej akcji, która odbyła się w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, sekretarz generalny KEP, ks. bp Artur Miziński, zaznaczył, że akcja „Polak z Sercem” jest wielowymiarowa.

Pierwszy wymiar to chrześcijańska pomoc drugiemu człowiekowi, który jest w potrzebie (…). Szczególnie myślimy o Polakach na Białorusi, Ukrainie i Litwie – doświadczenia ich życia codziennego, trudności, z którymi się borykają, są wezwaniem podjętym przez młodzież z Polski by tę pomoc z serca płynącą nieść – stwierdził ksiądz Biskup.

Dodał, że ważnym wymiarem akcji jest także „łączność z rodakami pozostającymi na Kresach Wschodnich”.

Ważny jest ten wymiar wspólnoty, budowania więzi między Polakami żyjącymi w Polsce i żyjącymi za wschodnią granicą (…). Oni nigdy z Polski nie wyjechali za granicę. To są ci, którzy są cały czas u siebie. Tam kiedyś była Polska, ale historyczne wydarzenia sprawiły, że granica kraju została przesunięta i ci Polacy znaleźli się w innym państwie – przypomniał ks. bp Artur Miziński.

Według sekretarza generalnego KEP, udział w akcji „Polak z sercem” to także lekcja patriotyzmu. Przypomniał, że akcja została zainicjowana w 2018 r. z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Piękne jest to, że jest ona przygotowana przez młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, która w ramach swojej formacji chrześcijańskiej ten wymiar patriotyzmu, miłości do ojczyzny i rodaków, stawia sobie jako jeden z podstawowych celów formacji – zastrzegł kapłan.

Przewodniczący prezydium krajowej rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Patryk Czech poinformował, że akcja „Polak z Sercem” przygotowana została przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży we współpracy z Caritas Lwów, Caritas na Białorusi oraz fundacją Anioły Miłosierdzia.

Wyjaśnił, że to wschodni partnerzy wytypowali 250 rodzin w trudnej sytuacji materialnej, które są beneficjentami akcji i określili ich najważniejsze bieżące potrzeby.

Na pewno potrzebne są produkty żywnościowe, środki czystości, ale też produkty specjalnie dedykowane dla seniorów czy dzieci – mówił ks. bp Artur Miziński.

Poinformował, że akcja „Polak z Sercem” ruszy 11 listopada a jej finał zaplanowany jest na 15 stycznia 2022 r.

Od 11 listopada do 21 listopada – czyli uroczystości Chrystusa Króla – zostanie przeprowadzona zbiórka publiczna do puszek. Zostało zgłoszonych 110 sztabów młodych ludzi, którzy będą kwestować przed kościołami, w parkach i w szkołach. Zebrane przez nich pieniądze zostaną przeznaczone na produkty żywnościowe dla Kresowiaków – wskazał sekretarz generalny KEP.

Dodał, że 11 listopada pod adresem www.polakzsercem.pl zostanie uruchomiona zbiórka internetowa przy pomocy e-Daromatu, czyli wirtualnej platformy do przekazywania pieniędzy na konkretne potrzeby naszych rodaków. W ten sposób pieniądze można przekazywać do 15 stycznia. „Do 15 stycznia można będzie także wysłać SMS-a o treści „KRESY” pod numer 72052.

Zaznaczył, że środki zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone m.in. na wymarzone prezenty pod choinkę oraz przybory szkolne dla dzieci z rodzin wielodzietnych czy miniradia dla seniorów, za pomocą których będą mogli słuchać polskich stacji radiowych.

W poprzedniej edycji akcji do Polaków mieszkających za wschodnią granicą trafiło ponad 100 tys. zł. Kupiono za nie żywność, przybory szkolne i środki czystości. Zebrane pieniądze wsparły 251 rodzin na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Umożliwiły też wydanie 13,5 tys. gorących posiłków w stołówkach dla ubogich na Białorusi.

Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży – organizacja powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 1990 r. KSM działa w 31 polskich diecezjach i zrzesza 9 tys. młodych ludzi. Głównym zadaniem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan, a także uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl