fot. PAP/Wojtek Jargiło

Przewoźnicy ze Słowacji dołączą do polskiego protestu. Zablokują przejście graniczne z Ukrainą

Słowaccy przewoźnicy przyłączą się do polskiego protestu i zablokują przejście graniczne z Ukrainą. Chodzi o jedyne przejście graniczne z tym krajem – Vyżne Nemeckie-Użhorod – które przeznaczone jest dla ciężarówek.

O proteście zdecydowali transportowcy zrzeszeni w Unii Przewoźników Słowacji. Ma się on rozpocząć w piątek o godzinie 15.00 i trwać do odwołania.

Słowaccy kierowcy – podobnie jak Polscy – krytykują Unię za zniesienie systemu zezwoleń dla stanowiących nierówną konkurencję firm z Ukrainy. Polscy przewoźnicy protestują w tej sprawie na przejściach z Ukrainą od 6 listopada.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, Jan Buczek, oświadczył, że transportowcy są zawiedzeni działaniami władz.

– Czujemy się rozczarowani. Pod koniec kadencji nasz rząd zajął się wewnętrznymi sprawami politycznymi, partyjnymi, natomiast to był czas, kiedy należało włączyć się do rozwiązywania tych problemów i przynajmniej nie uchybiać niektórym terminom, bo to my informowaliśmy i ostrzegaliśmy, że wtedy, kiedy był czas, zanim doszło do wznowienia tej umowy, żeby zweryfikować stopień szkodliwości tej umowy dla naszej gospodarki i wystąpić do Unii Europejskiej z propozycją rewizji i wstrzymania. Według nas tego kroku nie było – powiedział Jan Buczek.   

Jan Buczek ocenił, że w tej sprawie powinni się porozumieć prezydenci Polski i Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział tymczasem, że rząd będzie wnosić o przywrócenie zezwoleń dla przewoźników z Ukrainy. Okazją ma być posiedzenie Rady ds. Transportu UE, które odbędzie się w poniedziałek w Brukseli.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl