pixabay.com

Powołano polsko-wietnamską grupę ds. współpracy w rolnictwie

W czwartek ministrowie rolnictwa Polski i Wietnamu powołali polsko-wietnamską grupę roboczą ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa – poinformował resort rolnictwa. Zadaniem grupy ma być m.in. ułatwienie wzajemnych kontaktów gospodarczych.

Ministerstwo poinformowało w czwartek, że wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk on-line rozmawiał z ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Wietnamu Le Minh Hoan. Spotkanie było zainicjowane przez stronę polską i uczestniczył w nim też wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski.

„Wicepremier Kowalczyk podkreślił znaczenie współpracy polsko-wietnamskiej w dziedzinie rolnictwa. Zaznaczył, że Wietnam jest dla Polski bardzo ważnym partnerem wśród krajów azjatyckich. Podziękował także ministrowi Le Minh Hoan za dotychczasowy konstruktywny dialog w sprawach dostępu dla polskich artykułów rolno-spożywczych do rynku wietnamskiego. Minister rolnictwa i rozwoju wsi Wietnamu wyraził nadzieję na dalsze wzmacnianie współpracy z Polską w obszarze rolnictwa. Wskazał ponadto na duży potencjał współpracy międzyregionalnej w kontekście członkostwa Polski w UE a Wietnamu w ASEAN” – relacjonuje spotkanie MRiRW.

Resort poinformował ponadto, że w celu dalszego wzmacniania relacji i ułatwienia wzajemnych kontaktów, podczas wideorozmowy została oficjalnie powołana polsko-wietnamska grupa robocza ds. współpracy w dziedzinie rolnictwa.

„Spotkaniom w ramach tego formatu będą współprzewodniczyć wiceministrowie rolnictwa obu krajów. Koordynatorem prac grupy po stronie polskiej będzie sekretarz stanu w MRiRW Lech Kołakowski” – wyjaśniono.

W 2021 r. wartość eksportu rolno-spożywczego na rynek wietnamski wyniosła ponad 143 mln euro. Możliwości współpracy gospodarczej w tym zakresie nadal nie są w pełni wykorzystane, a Polska odnotowuje ujemne saldo w wymianie handlowej.

Resort podkreślił, że Wietnam jest istotnym odbiorcą polskich produktów rolno-spożywczych. W 2021 r. wartość eksportu rolno-spożywczego na ten rynek wyniosła ponad 143 mln euro.

„Możliwości współpracy gospodarczej w tym zakresie nadal nie są w pełni wykorzystane, a Polska odnotowuje ujemne saldo w wymianie handlowej” – przyznano.

MRiRW jest zainteresowane poszerzaniem asortymentu towarów eksportowanych do Wietnamu, w tym m.in. zakończeniem procedur zatwierdzających dla mięsa wołowego i owoców borówki.

Resort przekazał, że podobnego tematu dotyczyła także rozmowa wiceministra Lecha Kołakowskiego z ambasadorem Wietnamu w Polsce Nguyen Hung.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl