fot. PAP/Piotr Nowak

[TYLKO U NAS] Prof. K. Kubiak: Dopóki nie powstanie system ochrony granicy, należy liczyć się z coraz bardziej bezwzględnymi prowokacjami

Nie ma stuprocentowych płotów i barier fizycznych. Nie ma też cienia wątpliwości, że tego rodzaju system ochrony granicy spowoduje zwolnienie znacznej części rezerw ludzkich. Miejmy nadzieję, że nie będzie już konieczności utrzymywania żołnierzy i funkcjonariuszy w odległości 1,5 metra od siebie. Miejmy nadzieję, że znaczną część funkcji prewencyjnych wezmą na siebie systemy techniczne – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Kubiak, politolog, historyk wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Na granicy polsko-białoruskiej powstanie mur, który zabezpieczy granicę państwa. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. W piątek posłowie odrzucili senackie poprawki.

– Nie ma stuprocentowych płotów i barier fizycznych. Nie ma też cienia wątpliwości, że tego rodzaju system ochrony granicy spowoduje zwolnienie znacznej części rezerw ludzkich. Miejmy nadzieję, że nie będzie już konieczności utrzymywania żołnierzy i funkcjonariuszy w odległości 1,5 metra od siebie. Miejmy nadzieję, że znaczną część funkcji prewencyjnych wezmą na siebie systemy techniczne – zaznaczył politolog.

– Dopóki taki system nie powstanie, należy liczyć się z coraz bardziej bezwzględnymi prowokacjami. Przed zimą, również w kontekście postępu budowy bariery, musimy liczyć się, że eskalacja dopiero nadchodzi – dodał.

Podczas posiedzenia Rady Najwyższej Państwa Związkowego Alaksandr Łukaszenka i Władimir Putin zatwierdzili 28 programów, które mają pogłębić integrację Białorusi i Rosji. Alaksandr Łukaszenka podkreślił, że współpraca z Rosją to dla Białorusi priorytet.

– Trzeba zauważyć, że Alaksandr Łukaszenka mówi o wzmacnianiu więzi z Rosją. Do tej pory udawało mu się tak tańczyć z rosyjskim niedźwiedziem, że kończyło się to bardziej na deklaracjach niż czynach. W tej chwili może dość do sytuacji, że wachlarz dostępnych uników Alaksandra Łukaszenki stanie się coraz mniejszy i fakt scalania się Białorusi i Rosji się realny – ocenił prof. dr hab. Krzysztof Kubiak.

https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1457003218374963204

Całą rozmowę z  prof. dr hab. Krzysztofem Kubiakiem, politologiem, historykiem wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, można odsłuchać [tutaj]

radiomaryja.pl

drukuj