Szef brytyjskiego MSZ dziś w Polsce

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson odwiedzi dziś Warszawę. Spotka się m.in. z szefem polskiej dyplomacji Witoldem Waszczykowskim.

Jak poinformował Rafał Sobczak, dyrektor biura prasowego MSZ, rozmowy mają dot. m.in. przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie oraz kwestii bezpieczeństwa.

– Agenda spotkania jest szeroka. Ministrowie będą rozmawiali o przyszłości Unii Europejskiej po referendum w Wielkiej Brytanii. Tematem będą również kwestie bezpieczeństwa w wymiarze południowego i wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej. Ważnym tematem będzie też walka z terroryzmem międzynarodowym, natomiast istotnym punktem rozmów polskiej i brytyjskiej delegacji dalej będzie oczywiście sprawa sytuacji naszych rodaków na wyspach, podejmowanie środków, które będą przeciwdziałały tym czynom skierowanym przeciwko Polakom – zaznaczył Rafał Sobczak.

Szefowie polskiej i brytyjskiej dyplomacji spotkali się już kilka dni temu przy okazji nieformalnych rozmów ministrów spraw zagranicznych państw OBWE w Poczdamie.

Na dwustronnym spotkaniu poruszyli kwestię ataków na Polaków w Wielkiej Brytanii, w tym sprawę zabójstwa polskiego obywatela w Harlow. W ostatnią sobotę grupa 20 nastolatków napadła tam na dwójkę Polaków, a jeden z nich zmarł w wyniku odniesionych ran głowy.

RIRM/

drukuj