Prezydent A. Duda upamiętnił bohaterskie polsko-duńskie małżeństwo

Prezydent Andrzej Duda odsłonił na murze katolickiej katedry w Kopenhadze tablicę upamiętniającą małżeństwo Lucjana i Anny „Lone” Masłochów, zaangażowanych w ruch oporu w Danii podczas drugiej wojny światowej.

Para pobrała się w katolickiej katedrze św. Oskara w Kopenhadze 31 grudnia 1944 roku. Trzy dni później, 3 stycznia 1945 roku, „Lone” i Lucjan zginęli z rąk gestapo.

Porucznik Lucjan Masłocha działał w organizacji wywiadowczej „Felicja”, która powstała wiosną 1941 roku. Masłocha do Danii trafił po ucieczce z obozu jenieckiego.

Urodzoną w Polsce Dunkę Annę Louise „Lone” Christine Mogensen, aktywną działaczkę duńskiej organizacji ruchu oporu Holger Danske, a później także „Felicji”, poznał w Kopenhadze.

„Lone” jako kurier przewoziła materiały wywiadowcze i broń do Szwecji, przechowywała i przerzucała tam uciekinierów. Brała także aktywny udział w przerzutach ludności żydowskiej do tego kraju.

Tajnego ślubu parze udzielił ksiądz Kjeld Geertz-Hansen, późniejszy biskup. Ten sam duchowny odprawił także mszę pogrzebową za zmarłych.

Para spoczywa na kopenhaskim cmentarzu bojowników ruchu oporu Mindelunden w Ryvangen. Ona jest jedyną kobietą wśród 106 bojowników, on jedynym cudzoziemcem wśród Duńczyków na nim pochowanych.

PAP/RIRM

drukuj