Do Sejmu trafił projekt o Radzie Mediów Narodowych

PiS złożyło w Sejmie projekt ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Ma ona liczyć 5 członków: 3 powoływanych przez Sejm i 2 przez prezydenta spośród kandydatów wskazanych przez opozycję.

Rada ma m.in. powoływać władze Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Ponadto do 3 osób ma być zmniejszony skład Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Senator PiS-u Jan Maria Jackowski zwraca uwagę, że Rada Mediów Narodowych pełniłaby funkcję rady nadzorczej w stosunku do mediów publicznych.

Ta Rada Mediów Narodowych składałaby się z ludzi, którzy mają autorytet środowiskowy, znają się na mediach i którzy wyłanialiby władzę tych mediów, których konstrukcja zostanie zmieniona. Będzie odejście od spółek prawa handlowego z tej prostej racji, że ta formuła przez ponad 20 lat funkcjonowania nie sprawdziła się, ponieważ doszło do różnych patologicznych zjawisk w zakresie funkcjonowania mediów publicznych, a przede wszystkim do nadmiernej komercjalizacji tych mediów i możliwości również w majestacie prawa upartyjniania tych mediów – mówi senator Jan Maria Jackowski.

Ustawa o Radzie Mediów Narodowych według autorów miałaby wejść w życie 1 lipca 2016 roku, a sama Rada miałaby rozpocząć pracę prawdopodobnie we wrześniu.

Pierwsze czytanie projektu ustawy ma się odbyć jeszcze dziś przed północą.

RIRM

drukuj