fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Podkomisja nadzwyczajna kontynuuje prace nad nowelą dotyczącą zawodu farmaceuty

Podkomisja nadzwyczajna kontynuuje dziś prace nad rządową nowelą dotyczącą zawodu farmaceuty. Jak zaznaczył resort zdrowia, projekt to kompromis między oczekiwaniami środowiska a aktualnymi możliwościami realizacji tych postulatów.

Podkomisja rozpoczęła prace w lipcu. Zasadniczym celem projektu jest zrealizowanie postulatów zamieszczonych w dokumencie rządowym „Polityka lekowa państwa 2018-2020”.

Nowela wprowadza m.in. Farmaceutyczny Egzamin Weryfikacyjny dla farmaceutów spoza krajów UE oraz zmiany w kształceniu.

Zawód farmaceuty to zawód zaufania publicznego, stąd projektowane przepisy zostały wypracowane w toku dyskusji środowiska i ekspertów – zaznaczyła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

– Wprowadzamy zapis dotyczący sześciodniowego płatnego urlopu szkoleniowego, który jest wprowadzony w związku z tym, że nakładamy na farmaceutę obowiązek kształcenia ustawicznego. Dlatego wprowadzamy możliwość uzyskania sześciodniowego urlopu, z którego farmaceuta może skorzystać po uzgodnieniu z pracodawcą. Takie rozwiązanie stosujemy w przypadku pozostałych zawodów medycznych, na które minister zdrowia nakłada obowiązek samokształcenia czy doskonalenia zawodowego – powiedziała Józefa Szczurek-Żelazko.

Nowela uwzględnia rozszerzenia zakresu świadczeń udzielanych przez farmaceutów w taki sposób, aby mogli brać aktywny i znaczący udział w działaniach związanych z profilaktyką, promocją zdrowia i farmakoterapią. Najistotniejszym elementem zmian jest wprowadzenie opieki farmaceutycznej – świadczenia opieki zdrowotnej udzielanego przez farmaceutę posiadającego określone w ustawie kompetencje, którego celem jest zapewnienie ciągłego i profesjonalnego nadzoru nad farmakoterapią.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl