Branża tytoniowa może ponieść milionowe straty

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy okołobudżetowej zawierający stawki akcyzy na wyroby tytoniowe na rok 2013. W odpowiedzi Fundacja Republikańska przygotowała debatę na temat raportu: „Polityka podatkowa państwa wobec branży tytoniowej oraz jej konsekwencje ekonomiczne i społeczne”. Dyskusja odbędzie się dziś o godzinie 11.00.

W środę 19 września br. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt ustawy okołobudżetowej zawierający stawki akcyzy na wyroby tytoniowe na rok 2013. Projekt kontynuuje nie tylko politykę zbyt szybkich wobec wymogów unijnych podwyżek akcyzy,  prowadzących do wzrostu szarej strefy a w konsekwencji spadku nominalnej wysokości dochodów budżetu. Zmienia on również strukturę opodatkowania, naruszając zasady konkurencji między podmiotami obecnymi na rynku i faworyzując najsilniejszego gracza.

Zmiana ta uderzy szczególnie silnie w najmniej zamożnych konsumentów papierosów przesuwając ich do szarej strefy, co będzie miało negatywne skutki dla dochodów budżetowych państwa.

Papierosy pali co trzeci dorosły Polak, a dochody z podatków od wyrobów tytoniowych stanowią prawie jedną dziesiątą dochodów budżetu państwa, co jest ewenementem w Unii Europejskiej.

W latach 2004 – 2012 stawka akcyzy minimalnej wzrosła o ponad 183%, anominalne dochody budżetu państwa z tytułu podatku akcyzowego na wyroby tytoniowe zwiększyły się o prawie 100%. Podatki pośrednie (akcyza i VAT) stanowią w Polsce ok. 85% ceny paczki papierosów, podczas gdy średnia UE jest o ponad 5 punktów procentowych niższa.

Zagadnienie opodatkowania akcyzą papierosów jest więc istotne zarówno dla przeciętnego konsumenta, jak i z perspektywy zachowania równowagi finansów publicznych.

Prezentacja raportu Fundacji Republikańskiej stanie się okazją do pogłębionej dyskusji na ten temat. Do udziału w debacie zaproszono przedstawicieli Prezydenta RP, Ministerstwa Finansów, Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Komisji Finansów Publicznych i Komisji Gospodarki Sejmu RP.

Na początku spotkania zostaną przedstawione główne wnioski raportu, które następnie będą dyskutowane w gronie zaproszonych gości.

 

RIRM/ Fundacja Republikańska

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl