fot. twitter.com/pisorgpl

[TYLKO U NAS] Dr M. Szołucha: Z Polskiego Ładu na pewno wyrzuciłbym wszystkie pomysły związane z podnoszeniem obciążeń podatkowych

Z Polskiego Ładu na pewno wyrzuciłbym wszystkie pomysły związane z podnoszeniem obciążeń podatkowych. (…) Tak drastyczny poziom wzrostu składki, jaki się proponuje, jest nie do zaakceptowania nie tylko ekonomicznie, ale także etycznie. Podatki na takim poziomie nie są usprawiedliwione od strony etycznej. Państwo nie ma prawa takiego rodzaju podatków nakładać – mówił dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Od 6 czerwca otwarte zostaną sale zabaw, a także pojawi się możliwość organizacji targów i konferencji. Zwiększy się również limit osób na imprezach i zgromadzeniach do 150 osób. Szczegóły dotyczące luzowania obostrzeń do 25 czerwca przedstawił minister zdrowia.[czytaj więcej]

Ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego stwierdził, że nadal pozostają dalekie warunki od normalnych.

– Większość wskaźników makroekonomicznych (przytłaczająca większość) wygląda dobrze, a niektóre nawet wyglądają znakomicie, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów europejskich, które wychodzą z pandemii. Mamy nadzieję, że jest to ostatnia prosta, jak głosi hasło kampanii społecznej zachęcającej do przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19. Większość krajów europejskich wychodzi z pandemii i kryzysu, który został przez nią wywołany, bardziej „poobijana” niż Polska. Polsce udało się zachować zdrowe fundamenty rozwoju, udało się szybko dostosować do nowych, trudnych warunków jeszcze w czasie trwania lockdownów i innych obostrzeń, i udaje nam się dzisiaj (w świetle wszelakich odczytów i prognoz na najbliższą przyszłość) świecić przykładem dla zdecydowanej większości krajów na świecie – powiedział dr Marian Szołucha.

Według statystyk takich jak: wynagrodzenia, bezrobocie, dynamika, PKB czy produkcja przemysłowa „kładzie się głębokim cieniem zwłaszcza ostatni odczyt dotyczący inflacji”.

– Inflacja sięga już 5 procent. Według polskiej metodologii Głównego Urzędu Statystycznego w maju wyniosła ona 4,8 proc. (dane z 1.06.2021 r. z godz. 10.00). Jednak według Europejskiego Urzędu Statystycznego wyniosła ona już 5,1 proc. By nie ulec iluzji nominalnej to w zasadzie wszystkie inne odczyty innych danych makroekonomicznych należałoby korygować o wskaźnik inflacji i wtedy nie wyglądają one tak optymistycznie. To jest dzisiaj największa bolączka, ale to jest wskaźnik kluczowy, to jest wskaźnik, od którego zależy poziom życia Polaków, od którego zależy wartość naszych wynagrodzeń i oszczędności, od którego zależy stabilność całej naszej gospodarki. To jest wskaźnik, który jeśli nadal będzie rósł, a ma do tego z natury skłonność na zasadzie kuli śniegowej, to będzie go ciężko zatrzymać i będzie trzeba podjąć radykalne środki. I wcale nie mówię o podniesieniu stóp procentowych, nie w pierwszej kolejności, bo wiele źródeł ma nasza inflacja w ostatnich miesiącach – wskazał ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego.

Jak zaznaczył dr Marian Szołucha, stopa bezrobocia według Eurostatu w Polsce wyniosła 3,1 proc. i jest to najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej.

– Według metodologii Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) bezrobocie w Polsce wynosi nieco ponad 6 procent. Jest to mało, biorąc pod uwagę to, co działo się w ciągu kilkunastu miesięcy. Reasumując, można powiedzieć, że ciężko pracującym milionom Polaków przy istotnym w czasie pandemii wsparciu rządu, udało się przejść względnie suchą nogą przez najgorszy czas – podkreślił gość programu „Polski punkt widzenia”.

Zdaniem ekonomisty pomoc dla przedsiębiorców w czasie pandemii ze strony rządu to m.in. [Krajowy Plan Odbudowy] oraz [Polski Ład].

– Wielu ekonomistów mówi, że wyższe ceny są nierozłącznie związane ze wzrostem gospodarczym, tym bardziej z dynamicznym wzrostem gospodarczym. Ja tak nie uważam i mógłbym na to podać szereg konkretnych przykładów z okresów w najnowszej historii gospodarczej różnych krajów (krajów z całego świata), choćby koniec XIX wieku, kiedy w czasie rewolucji przemysłowej niespotykanemu do tej pory tempu wzrostu gospodarczego globalnie towarzyszyła deflacja – przypomniał dr Marian Szołucha. 

– Z Polskiego Ładu na pewno wyrzuciłbym wszystkie pomysły związane z podnoszeniem obciążeń podatkowych. (…) Tak drastyczny poziom wzrostu składki, jaki się proponuje, jest nie do zaakceptowania nie tylko ekonomicznie, ale także etycznie. Podatki na takim poziomie nie są usprawiedliwione od strony etycznej. Państwo nie ma prawa takiego rodzaju podatków nakładać – dodał.

Bezrobocie w Polsce jest bliskie naturalnemu. Eksport rośnie jak na drożdżach. Inflacja jednak rzuca swój bardzo wyraźny cień, gdyż osiągnęła najwyższy od dekady poziom. Jest to odczuwalne w portfelu każdego z nas. Państwo powinno przestać podnosić podatki, przestać zadłużać państwo, aby poprawić sytuację związaną z inflacją – powiedział dr Marian Szołucha, ekonomista z Instytutu Prawa Gospodarczego, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. [czytaj więcej]

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl