fot. flickr.com

Proces legislacyjny ustawy o małej działalności gospodarczej po wakacjach

Po wakacjach ruszy proces legislacyjny ustawy o małej działalności gospodarczej. Ministerstwo Rozwoju chce by zakończył się do końca bieżącego roku.

Wówczas przedsiębiorcy płaciliby obniżone składki od 1 stycznia 2019 r – poinformowała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Ustawa o tzw. małej działalności gospodarczej dedykowana jest przedsiębiorcą, których przychody nie przekraczają trzydziestokrotności minimalnego wynagrodzenia rocznego.

Chodzi więc o zmniejszenie obciążenia składkami na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców o niskich przychodach. Rozwiązania te wiążą się z pakietem „100 zmian dla firm”. Według resortu rozwoju z rozwiązań mogłoby skorzystać ok. 200 tys. firm.

Z obniżonych składek będą mogli korzystać ci, którzy nie osiągają przychodu większego miesięcznie niż 2,5-krotność minimalnej płacy, tudzież 60-krotność tejże minimalnej płacy rocznie. To oznacza, że ci, których przychód wynosi nie więcej niż 5 tysięcy złotych, mogliby liczyć na obniżenie składek do około 600 złotych zamiast 1200, jakie musieliby płacić dzisiaj. Myślimy, że jest to znakomite rozwiązanie przede wszystkim dla osób określanych jako szewcy, kosmetyczki, fryzjerzy zwłaszcza z małych czy średnich miast, których przychody są często komplementarne do budżetu rodzinnego. Nie są jedynym przychodem – mówiła Jadwiga Emilewicz.

Projekt obecnie zyskuje bieg parlamentarny. Dokument jest uzgadniany m.in. z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Szacunkowy koszt ustawy to 100 mln zł. Jednak resort podkreśla, że jest to nie współmierne do korzyści jakie przyniosą nowe rozwiązania.

RIRM

drukuj