fot. twitter.com/NIKgovPL

Raport NIK: Niewielkie szanse na szybkie wdrożenie w Polsce modelu gospodarki o obiegu zamkniętym

Niewielkie są szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Ilość wytwarzanych w Polsce śmieci z roku na rok stale wzrasta. Dużym wyzwaniem jest ich segregacja. Śmieci składają się z bardzo różnorodnych materiałów na przykład tworzyw sztucznych trudnych do utylizacji. Dlatego gospodarowanie odpadami, zwłaszcza z takich tworzyw, stanowi obecnie jedno z najpoważniejszych wyzwań środowiskowych i gospodarczych w Polsce. [czytaj więcej]

– Trzeba zadbać o to, aby Polska nie stała się jednym wielkim składowiskiem plastikowych odpadów – powiedział Marian Banaś, prezes NIK.

Przeprowadzona przez kontrolerów NIK kontrola zarówno w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, jak i w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii wykazała, że niewielkie są szanse na szybkie wdrożenie w naszym kraju modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. Wszystko przez wolne tempo prac koncepcyjnych i legislacyjnych.

– Ministerstwo Klimatu nie ma na razie rzetelnej wiedzy dotyczącej zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych – podkreślił Marian Banaś.

Wiceminister klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba, wskazał, że wiele zmian w branży spożywczej, zwłaszcza w kontekście wykorzystywania butelek z tworzyw sztucznych, wprowadzi zatwierdzona w 2019 roku dyrektywa unijna Single Use Plastics.

– Mamy rozpoczęty proces legislacyjny i zdążymy jeszcze przed terminem implementacji. Dyrektywa mówi o ograniczeniach, o nowych standardach.  Najwyższa Izba Kontroli zwraca uwagę na wieloletnie zaniedbania, które staramy się w procesie legislacyjnym nadrobić – powiedział Jacek Ozdoba.

Jednocześnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska trwają prace nad ustawą o rozszerzonej odpowiedzialności producentów za odpady.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl