fot. twitter.com/MI_GOV_PL

Inwestycje w Polsce nie zwalniają tempa

Pomimo epidemii koronawirusa inwestycje w Polsce nie zwalniają. To one są kołem zamachowym dla naszej gospodarki. We wtorek otwarto część Południowej Obwodnicy Warszawy oraz podpisano umowę na zakup kolejnego taboru dla PKP Intercity.

We wtorek otwarto część Południowej Obwodnicy Warszawy. Trasa łączy Wilanów z drogą S17 w kierunku Lublina oraz autostradą A2. Będzie ona służyła mieszkańcom, ale też przyciągnie nowych inwestorów.

– Jestem po rozmowach, z których wynika, że kolejny, duży inwestor zza oceanu chce ulokować tutaj jedną ze swoich siedzib. To bardzo dobre wiadomości, które w 2021 r. przełożą się na szybkie odbicie gospodarki – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Tempa nie zwalnia także polska kolej. Kilkanaście dni temu PKP Intercity odebrał od PESA Bydgoszcz 125 unowocześnionych wagonów. We wtorek spółka podpisała umowę na zakup kolejnego taboru – kolejnych 125 wagonów.

– Chcemy, żeby transport kolejowy był krwioobiegiem gospodarczym w zakresie przesyłu rzeczy, ale również przewozu osób – zaznaczył Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wartość kontraktu to ponad 540 mln zł. To potężny zastrzyk gotówki dla polskiej gospodarki, a co za tym idzie – utrzymanie tysiąca miejsc pracy.

– 540 mln zł, które z PKP Intercity trafia do polskich firm, świadczących najwyższe usługi i dające najwyższej jakości, pokazuje, że kapitał ma narodowość – mówił Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

PKP remontuje także starszy tabor.

– W strategii PKP Intercity remont wagonów to 700 sztuk, w związku z tym przed nami jeszcze kilka kontraktów do podpisania – zwrócił uwagę Andrzej Olszewski, Członek Zarządu PKP S.A.

Cały czas twa także pierwszy etap budowy kanału żeglugowego poprzez Mierzeję Wiślaną. We wtorek ogłoszono rozstrzygnięcie drugiego etapu budowy kanału żeglugowego przez mierzeję i Zalew Wiślany. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu złożył Budimex. Za swoje prace zaproponował 574 mln zł.

– Zakładaliśmy znacznie większe środki na drugi etap, okazało się że wartość tego przetargu w stosunku do kosztorysu inwestorskiego spadła blisko 40 proc. – powiedział Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury.

Wiceminister zapewnił, że prace idą zgodnie z planem. Zakończenie budowy planowane jest na 2022 rok.

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl