Posłowie przyjęli projekt nowelizacji ustawy ws. inwestycji w gazoporcie

Posłowie połączonych komisji sejmowych: do Spraw Energii i Skarbu Państwa oraz Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa – opowiedzieli się w poniedziałek za przyjęciem projektu nowelizacji ustawy ws. inwestycji w gazoporcie w Świnoujściu.

Posłowie obu komisji wysłuchali sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu oraz niektórych innych ustaw.

Za przyjęciem projektu ustawy zagłosowało 28 posłów, nikt nie był przeciwko, czterech posłów wstrzymało się od głosu.

Zdaniem przewodniczącej podkomisji Anny Paluch z Prawa i Sprawiedliwości, trzeba doprecyzować wcześniej uchwalone przepisy, a także przyspieszyć postępowania administracyjne, przygotowanie i realizację inwestycji w gazoporcie.

„Dotychczasowe rozwiązania prawne nie są wystarczające i nie pozwoliłyby wykonać wszystkich niezbędnych inwestycji w pożądanym terminie tak, żeby zapewnić stabilne i bezpieczne zaopatrzenie, a także przesyłanie gazu ziemnego” – powiedziała Anna Paluch.

Podkreśliła, że celem rządu jest zapewnienie możliwości dostaw gazu ze źródeł alternatywnych do tych, z których korzystamy w przeważającej większości teraz, czyli rosyjskich, wynikających z kontraktu jamalskiego.

„Trzeba podjąć wszystkie działania, które umożliwią, żeby w 2022 r., kiedy wygaśnie kontrakt jamalski już go nie przedłużać” – stwierdziła.

Według niej, uniezależnienie Polski od dostaw gazu umożliwią inwestycje, które pozwolą na import gazu z nowych kierunków i rozprowadzanie go po kraju przez polski system przesyłowy.

Aby inwestycje były możliwe konieczna jest rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, czyli zwiększenie jego przepustowości, umożliwienie świadczenia usług bunkrowania statków i przeładunku skroplonego gazu na „kontenery kolejowe” – mówiła Anna Paluch. Jak dodała, istotne jest także połączenie Polski ze złożami gazu na norweskim szelfie kontynentalnym.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl