fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Północ Polski w zasięgu gorącego powietrza zwrotnikowego

Jak podaje IMGW, Europa wschodnia oraz zachodnia będzie pod wpływem układów niskiego ciśnienia. Pozostałe obszary kontynentu będą w obszarach podwyższonego ciśnienia. Z północy na południe kraju przemieszczać się będzie zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym, związana z niżem z rejonu Morza Białego. Gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego pozostanie w województwach południowych, a nad północne napłynie chłodne powietrze polarne morskie.

Ciśnienie w południe w Warszawie wyniesie 997 hPa i będzie rosło.

We wtorek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, a na południu kraju także burz. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 25 mm. Temperatura maksymalna od 17 st. w rejonie Zatoki Gdańskiej, 21 st. w centrum kraju, do 26 st. na południu. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i Pomorzu okresami dość silny, w porywach do 55 km/h, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe, jedynie początkowo na południu kraju zachmurzenie umiarkowane i duże oraz na Podkarpaciu zanikające przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 3 st., 4 st. na Podlasiu, około 7 st. w centrum i w rejonach podgórskich, do 11 st. w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, na południu porywisty, z kierunków północnych i wschodnich.

W środę zachmurzenie małe, tylko gdzieniegdzie na krańcach południowych i wschodnich wzrastające do umiarkowanego. W Tatrach możliwe przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 17 st. na Suwalszczyźnie i Podhalu do 21 st. miejscami na południu i zachodzie.

Wiatr słaby i umiarkowany, na południu i w centrum porywisty, z kierunków wschodnich.

We wtorek w Warszawie zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna 22 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie małe. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr słaby, północny. W środę zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna 19 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-wschodni.

 

PAP/RIRM

drukuj