fot. M. Matuszak/Nasz Dziennik

Jutro Sejm zajmie się ustawą medialną

Jutro sejm zajmie się projektem tak zwanej dużej ustawy medialnej. Wprowadzenie go pod obrady będzie przedmiotem głosowania podczas rozpoczynających się dziś obrad Sejmu. Składają się na nią trzy projekty ustaw: o mediach narodowych, składce audiowizualnej oraz przepisach wprowadzających ustawę o mediach narodowych.

Głównymi założeniami zmian w mediach publicznych będzie przekształcenie Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej ze spółek prawa handlowego w instytucje mediów narodowych. Od 1 lipca planowane jest również wprowadzenie powszechnej opłaty audiowizualnej pobieranej z rachunkiem za prąd. Opłata abonamentowa będzie wynosić 15 złotych miesięcznie.

Projekt tak zwanej dużej ustawy medialnej krytykuje opozycja Platforma Obywatelska, Kukiz’15 i Nowoczesna. Dziś do zapisów projektów ustaw medialnych po raz kolejny odnieśli się posłowie PO Iwona Śledzińska-Katarasińska i Wojciech Król.

– Media narodowe to tak naprawdę nic innego jak media partyjne, media dyspozycyjne, media rządowe, w pełni uzależnione od partii rządzącej – mówi Wojciech Król.

– 6-osobowa Rada Mediów Narodowych jest ciałem de facto nieodwoływalnym, a już na pewno na jej czele stoi osoba powoływania przez marszałka Sejmu, której nikt nie może ruszyć i ta osoba odpowiada za wszystko – za statuty mediów, za obsadę kierownictwa mediów, za powoływanie rad społecznych. Nie ma zgody naszego klubu na taki kształt ustaw – dodaje Iwona Śledzińska-Katarasińska.

– Opozycja jest od tego, żeby wymyślać różne krytyczne uwagi, czy opinie pod adresem tego, co robi rząd. Często będą się pojawiały dziwne, nieprawdziwe i niesprawiedliwe opinie będą się pojawiały. Jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Robimy to, co uważamy za słuszne i to, co obiecaliśmy naszym wyborcom, którzy po raz pierwszy w III RP powierzyli jednej partii większość parlamentarną – odpowiada na zarzuty opozycji wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki.

Pierwsze czytanie projektu planowane jest na jutro. Autorzy projektu chcą, aby Sejm przyjął ustawę już w pierwszej połowie maja.

TV Trwam News

drukuj