Chcą kontrolować instytucje kościelne

Kontroli wydawania środków z unijnych funduszy przez instytucje kościelne – domaga się Fundacja Feminoteka, wsparta przez wicemarszałek Sejmu Wandę Nowicką.

Kontrola miałaby objąć realizację zasady polityki równości płci, przy wydawaniu środków z UE. Apel o kontrolę został skierowany do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Podobny wniosek trafi do NIK.

Podczas konferencji prasowej w Sejmie przedstawicielki Feminoteki i Wanda Nowicka mówiły, że „każdy projekt, współfinansowany przez UE musi zawierać elementy związane z zasadą równości szans kobiet i mężczyzn (gender mainstreaming)” i zobowiązane są do tego wszystkie instytucje korzystające ze środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. Środowiska lewicowe oskarżają Kościół, że występując przeciwko gender wydaje unijne pieniądze niezgodnie z prawem.

Europoseł Mirosław Piotrowski mówi, że tego typu wystąpienia są nie tylko niepoważne, ale i niezwykle szkodliwe dla współżycia i stosunków w kraju i UE.

– Unia Europejska posiada dostateczne instrumenty, również kontrolne. Jeśli zechce to sama się tym zajmie. Nie potrzeba, aby politycy z krajowego podwórka podnosili sztuczne problemy, tzn. niezgodne ze zdrowym rozsądkiem i z naturą człowieka. Jeżeli doszłoby do tego, że zainteresują tym faktycznie, np. Komisje Europejską, to my jako posłowie do Parlamentu Europejskiego będziemy temu bardzo ostro się przeciwstawiać – powiedział europoseł Mirosław Piotrowski.

Poseł Elżbieta Witek mówi, że instytucje kościelne mają prawo korzystać ze środków unijnych a zgodnie z traktatem – to UE  nie ma prawa narzucać się w kwestiach moralnych, bo one należą do kompetencji parlamentów narodowych.

KE, uzależniając korzystanie z funduszy unijnych od promowania przez ich beneficjentów ideologii gender łamie prawo i trzeba przeciwko temu protestować –zaznacza poseł.

– Zanim wstąpiliśmy do UE tego typu sprawy miały należeć wyłącznie do Parlamentu Europejskiego. Nie może Komisja Europejska narzucać nam obcej ideologii i uzależniać od tego otrzymywanie środków finansowych. Obecnie jest czas na konsultacje społeczne w ramach regionalnych programów operacyjnych na lata 2014 – 2020. Każdy obywatel ma prawo zgłosić zastrzeżenia do tego, że beneficjenci będą się zobowiązywać do wdrażania ideologii gender. Profesor Legutko zaproponował, żebyśmy zastosowali podobna akcję jak w przypadku     „Ratuj maluchy” (sześciolatków) czyli zasypać protestami Urząd Marszałkowski – akcentuje poseł Elżbieta Witek.

Chcemy, żeby jak najwięcej ludzi wysyłało takie protesty w ramach konsultacji społecznych do swoich urzędów marszałkowskich – dodała poseł Elżbieta Witek.

RIRM

 

 

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl