Proponowane wyceny mogą obniżyć poziom leczenia

Szpitale wykonujące zabiegi zaćmy oraz placówki realizujące pielęgniarską długoterminową opiekę domową obawiają się, że proponowane przez NFZ wyceny świadczeń medycznych mogą wpłynąć na jakość leczenia. 

Zmniejszenie wyceny będzie rodziło konieczność zastosowania m.in. wielorazowego sprzętu oraz tańszej soczewki wewnątrzgałkowej, co może rodzić powikłania.

Lekarze biją na alarm, gdyż projekt  proponowany przez NFZ bezpardonowo uderza w pacjentów, którzy boleśnie odczują zmiany.

„Projekt zarządzenia NFZ zawiera propozycję zmiany wyceny różnych świadczeń okulistycznych, w przypadku zaćmy o ok. 35 proc. Mamy wielkie obawy, że to spowoduje obniżenie się standardu jakości tych zabiegów” – powiedziała podczas konferencji prof. Ewa Mrukwa-Kominek ze Szpitala Klinicznego na Ceglanej w Katowicach, placówki, która posiada największy kontrakt okulistyczny w kraju.

Dr Maciej Hamankiewicz, Prezes Krajowej Rady Lekarskiej, zaznacza że dziś wiele oddziałów szpitalnych jest źle wycenionych. Kolejną „ofiarą „takich działań  jest oddział okulistyczny. Jak zaznacza dr Hamankiewicz MZ pokazuje tym, iż nie liczy się z dobrem pacjenta.

– W tym momencie pozbawia się wszystkich pacjentów danej jednostki możliwości leczenia. Uderzy to we wszystkich pacjentów. Zgodziłbym się z każdą wyceną, jeżeli będzie ona zrobiona rzetelnie, kiedy będziemy wiedzieli jakie są koszty, ile możemy zabezpieczyć. Dzisiaj w Polsce na operacje zaćmy czeka 400 tys. osób. Kolejki są bardzo długie. W związku z tym zadajemy pytanie: jak spowodować, żeby pomóc tym ludziom? Na pewno zmniejszenie środków finansowych na zabiegi operacyjne nie pomoże – zauważa dr Maciej Hamankiewicz.

Nowe wyceny świadczeń na 2014 rok niekorzystnie wpłyną na tzw. długoterminową opiekę domową, którą objętych jest w kraju ok. 40 tys. osób. Dr Maciej Hamankiewicz nie kryje oburzenia działaniami jakie podejmuje NFZ.

– Obcięcie długoterminowej opieki pielęgniarskiej jest najgorszym z możliwych rozwiązań. To co powinno być naszym oczkiem w głowie – opieka nad ludźmi starszymi, opieka geriatryczna, opieka długoterminowa pielęgniarska; to co tak naprawdę pokazuje prawdziwą chrześcijańską duszę naszego zawodu – może zostać podcięte przez ruchy finansowe. Dzisiaj „politykę zdrowotną ” nie kreuje minister, ani  potrzeby ludzi chorych – kreuje ją finansista z Narodowego Funduszu Zdrowia – podkreśla dr Maciej Hamankiewicz.

RIRM

 

drukuj