fot. PAP/Marcin Obara

Minister Zdrowia przedstawi założenia ustawy likwidującej NFZ

W tym tygodniu minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ma przedstawić założenia ustawy, która zlikwiduje NFZ. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, po wprowadzeniu zmian zwiększy się rola województw w planowaniu świadczeń medycznych.

Nad finansami nadal będą mieli kontrolę urzędnicy ministerstwa. Resort chce, by prawo do bezpłatnego leczenia mieli wszyscy obywatele.

Jak podaje dziennik, ostatecznie ma powstać fundusz celowy, z którego będą pochodziły pieniądze na leczenie. Jego struktury zostaną przekształcone w wydziały zdrowia przy urzędach wojewódzkich. Będą one odpowiadały za realizację polityki zdrowotnej na swoich terenach.

Poseł Tomasz Latos, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, podkreśla, że PiS realizuje swoje deklaracje wyborcze. Polityk zaznacza, że szczegóły nowelizacji będą jeszcze dyskutowane.

– Wraz z lepszym wydatkowaniem pieniędzy, lepszym ich podziałem, potrzebny jest plan stopniowego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, dlatego że przy tych środkach, które w tej chwili przeznaczamy, a są to rzeczywiście w stosunku do PKB najmniejsze środki w Unii Europejskiej, musimy docelowo wiedzieć, po ilu latach i w jaki sposób zwiększymy nakłady, aby ten poziom był adekwatny do naszego miejsca w Europie. Oczywiście, ważne są też zmiany organizacyjne, systemu finansowania, więc dobrze, że ten projekt w najbliższym czasie będzie przedstawiony w Sejmie – mówi poseł Tomasz Latos.  

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiedział, że chce, by nakłady na służbę zdrowia były zwiększone docelowo o prawie 40 proc. Obecnie NFZ dysponuje kwotą w wysokości 70 mld zł.

RIRM

drukuj